A figyelemhiányos hiperaktivitás zavar (ADHD) tünetei gyermekkorban kezdődnek, de gyakran felnőttkorban is komoly nehézségeket okoznak. A betegség terhéhez a tünetek perzisztálása mellett a pszichiátriai és szomatikus morbiditás fokozott kockázata is hozzájárul.
Az idegrendszer fejlődési és felnőttkori zavarait vizsgálják a PTE és hat partnere által életre hívott Transzlációs Idegtudományi Nemzeti Laboratórium keretein belül.
Az autizmus spektrum zavar egyre nagyobb gyakorisággal megállapított idegrendszeri fejlődési eltérés. A tünetek jelentős része és az alkalmazkodást nehezítő eltérések felnőttkorban is fennállnak, melyhez számos esetben komorbid pszichiátriai problémák társulhatnak. A személyre szabott támogatás biztosítása rendkívül fontos felnőttkorban is.
Az invazív meningococcus megbetegedés túlélőinél nagy arányban fordulnak elő súlyos szövődmények, és jellemző a csökkent életminőség évekkel a fertőzést követően is.
A klinikai kutatások nagy jelentőségűek a pszichiátriában és dinamikusan fejlődnek. Távlati céljuk a betegségek jobb megértése, az ellátás jobb megszervezése és hatékonyabb terápiák kifejlesztése. Jó lenne, ha a klinikai kutatások fejlődése, térnyerése Magyarországon is új lehetőségeket teremtene a szakmai növekedésre a pszichiátria területén.
Dr. Bitter István és dr. Czobor Pál évtizedek óta dolgoznak együtt; főleg a szkizofrénia és az ADHD jobb megértésére és kezelésére vonatkoznak a kutatásaik.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?