If, Why, and When Subjective Well-Being Influences Health, and Future Needed Research című áttekintő tanulmányukban Ed Diener és munkatársai megvizsgálják, befolyásolja-e a szubjektív jóllét érzése a fizikai egészséget, és megállapítják, vannak olyan körülmények, amikor igen.
Véletlen felfedezés kapcsán kiderült, hogy az egerek akkor is érzik társaik fájdalmát, ha nem látják őket. Ha bebizonyosodik, hogy a fájdalomérzékenység embernél sem csak a tükörneuronok ingerülete és az empátia miatt fokozódik, többek között a krónikus betegeket ápolók védelmét is meg kell oldani.
Sokan törik a fejüket azon, mi lehet annak hátterében, hogy a biomedikális kutatások jelentős részét nem sikerül megismételni. Egy, a Nature Methods-ben megjelent tanulmány rámutat egy okra, ami nem más, mint a férfi kutatók szaga.
Egyes hipotézisek szerint a kövérség valójában krónikus, kisfokú gyulladásos állapot és ez állhat annak a hátterében is, hogy a túlsúlyos személyekben gyakrabban alakul ki fájdalommal járó krónikus gyulladásos elváltozás. Mindez egyben azt is jelezheti, hogy nekik agresszívebb fájdalomcsillapításra van szükségük, mint a soványabbaknak.
A depresszióra hajlamos kisgyerekek édesebb italokat szeretnek, mint jókedvű, elégedett társaik – tapasztalta az a pszichobiológus munkacsoport, amely vizsgálati eredményeit az Addiction szakfolyóiratban tette közzé.
Lapzártánk idején tartotta a Magyarországi Fájdalom Társaság éves konferenciáját, amelyen a résztvevők megvitatták a fájdalom neuroanatómiájának, differenciáldiagnosztikájának és csillapításának szinte összes tudományos kérdését. Ennek apropóján a Medical Tribune szerkesztői rendhagyó módon olyan cikkeket gyűjtöttek össze, amelyek remélhetőleg felkeltik az önök érdeklődését is. Megvizsgáljuk az agy fájdalomérző központjában expresszálódó gének kikapcsolásának lehetőségét és a nemek eltérő fájdalomérzékenységét. Bemutatjuk az éppen Nobelbékedíjjal kitüntetett amerikai elnök, Barack Obama kezdeményezését, amellyel tudományos alapokra helyezné a terroristagyanús fogvatartottak kínvallatását. Egy ritka öröklődő betegség kapcsán arról is írunk, hogy a fájdalom nem feltétlenül jár együtt a szenvedéssel – ez pedig már csak azért is érdekes, mert egy idei kísérletsorozatból kiderült: az agy hasonlónak tekinti a szociális és a fizikai fájdalmat. Elképzelhető, hogy a szorongó betegeket fájdalomcsillapítóval fogjuk kezelni? Kultúra rovatunkban pedig arról írunk, hogyan küzdöttek meg a mitológiai alakok a szenvedéssel, és miként lehetséges, hogy a nagy költők fájdalom-versei szép muzsikaként hangzanak az emberi fülnek.
Összeállításunk a 13–15. oldalon
Egyesek szerint az óriási emberi agy azért alakult ki, hogy a csoportban élő főemlős ügyesen be tudja csapni társait. Van, aki úgy véli, hogy a nyelv kialakulásának a megértése a tudomány előtt álló legnagyobb feladat, és nem az élet keletkezésének modellezése vagy a fizika egyesített elméletének létrehozása. És akad, aki azt mondja, az egyesített elmélet megoldása: a tudat hozza létre az időt és a teret. Mivel foglalkoznak ma az idegtudósok? (A cikk a Kapcsolódó fájlokból letölthető.)
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?