Időről időre sok szó esik az orvosok és a gyógyszergyárak kapcsolatáról. E viszony egyik sajátos eleméről az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) főigazgató-helyettesét, Szolyák Tamást kérdeztük.
Aki hálapénz-szakértőnek kiáltja ki magát, az bizonyosan nem marad munka/téma nélkül. Legalábbis eddig így tűnt, mert a hálapénzrendszer a betegek, az orvosok és a politika ki nem mondott, de ciklus-, sőt, rendszerfüggetlen konszenzusán alapult: rossz, káros, de nélkülözhetetlen, így csendben tűrjük, használjuk.
Az egészségügy a nemzetgazdaság azon területe, ahol a legkevesebb változás történt a rendszerváltozás óta – vallja a MedicalOnline-nak adott interjúban Molnár Attila, az Egészségügyi Gazdasági vezetők Egyesülete elnöke.
Az Egészségbiztosítási Pénztár nyilvánosságra hozta a COPD és a prosztatarák gyógyszerek költséghatékonyságát érintő felülvizsgálat alapján meghatározott elvárt árakat.
Hamarosan megjelenik az a rendelet, mely új szabályozókkal próbálja mederben tartani a gyógyszerkassza jövő évi keretét. Az OEP 2011 első félévében néhány terápiás területen támogatás-felülvizsgálatot végezhet. Az elmúlt évben közel 45 milliárd forintot, a kassza összegének 12,9%-át fizette ki támogatásként az állam a stroke, prosztatadaganat, asztma és COPD gyógyítására használt készítményekért. Dankó Dávidot, a Budapesti Corvinus Egyetem kutatásvezetője a Pharma-klub olvasói számára kommentálja a készülő jogszabálytervezetet.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?