A közelmúltig az volt a tudomány álláspontja, hogy csak az alvás REM stádiumában álmodunk, most viszont a bioRxiv tanulmányából az derült ki, hogy az alvás mélyebb szakászában zajló non-REM álmok bizonyos szempontból sokkal fontosabbak.
Az antibiotikum-rezisztens baktériumok 450 millió éve alakulhattak ki, jóval a dinoszauruszok előtt. Azóta tömeges kihalásokat éltek túl, ami a kórházi szuperbaktériumok eddigi elpusztíthatatlanságát is megmagyarázza, de ennek most vége szakadhat, írja a Cell tanulmánya.
A pszichedelikus drogok, amiket a legrégebbi idők óta fogyaszt az emberiség, védenek a stressz ellen, segítenek megelőzni az öngyilkosságot, sőt a legújabb vizsgálatok szerint pozitív testi hatásaik is vannak: megakadályozhatják az asztma kialakulását.
A nagy fajkihalás 250 millió éve még az igen ellenálló rovarokat is megtizedelte. Mi vezetett az eddigi legnagyobb katasztrófához a földi élet története során?
Mi lesz a tudattal a halál után? Van-e szabad akarat, ha az elme működésének nagy része tudattalan? Milyen bélbaktériumok szükségesek a memória megfelelő működéséhez? – ezek és hasonló problémák foglalkoztatják a tudományos, illetve ismeretterjesztő sajtóban publikáló neurológusokat.
A rák a többsejtű élet kezdetleges formájának újraéledését jelenti, amire azért van lehetőség, mert a fejlettebb kooperációt lehetővé tévő, fiatalabb gének, amelyek addig elnyomták az ősieket elromlottak - írtuk áprilisban.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?