Egy nemzetközi kutatócsoport olyan elemző módszert fejlesztett ki, amellyel a rákos sejtek felhasználásával mesterségesen növesztett organoidokban „lehallgatható” a daganatsejtek kommunikációja.
Tüdőrákban is teret hódít a személyre szabott medicina. A betegségkép, melyet korábban homogénként voltunk kénytelenek felfogni, rendkívül variabilis – mondta lapunknak dr. Ostoros Gyula, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság elnöke.
Kutatók sikeresen aktiváltak olyan immunválaszt provokáló jelátviteli rendszert, melynek hatására a T-sejtek képesek felismerni és megsemmisíteni a daganatsejteket, írja a PharmaOnline.
Hazánkban a leggyakoribb rosszindulatú daganat a tüdőrák, amivel világelsők vagyunk, mégsem fordítunk elég figyelmet a klasszikus és molekuláris diagnosztika fejlesztésére, aminek következménye a terápiás sikerességen mérhető.
Az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság (ASCO) éves találkozója ma már egyértelműen a klinikai onkológia világkongresszusa. Mérete napjainkra minden ésszerű határt átlépett: A közel 30 000 résztvevőn, a 20 000 elektronikus és 10 000 kinyomtatott összefoglalón túl mára a daganatgyógyászat területén aktív gyógyszer- és biotechnológiai ipar legnagyobb éves találkozójává is vált. Nem véletlen, hogy számos országban az eseményt követően még hónapokig ún. poszt-ASCO konferenciákon elemzik az elhangzottakat. Az alapkutatások eredményei csak annyiban érzékelhetők, amennyiben annak transzlációs aspektusai is megjelennek, de a diagnosztika és terápia fejlődése, illetve fő kutatási irányai jól kitapinthatók. Szenzációs bejelentések nem hangzottak el, ám a sok, apró eredmény mégis jelentősen befolyásolja majd a mindennapi klinikai gyakorlatot. Az idei adatok tovább erősítik azt a nézetet, miszerint jelentős klinikai előrelépés csak az egyes daganatok molekuláris sajátosságainak megismerésétől és azok célzott terápiájától várható.
Beszámolónk a16. oldalon