A Texas A&M University kutatói egy mesterséges édesítőszerként alkalmazott molekula, a D-szorbitol krónikus betegségek kezelésére alkalmazott implantátumokban történő felhasználásának lehetőségeit vizsgálták ígéretes eredményekkel.
A német Szövetségi Oktatási és Kutatási Minisztérium (BMBF) által finanszírozott közös projektben a résztvevő partnerek, az INDEX, a Paul Horn GmbH, a Beutter Präzisions-Komponenten GmbH és a Karlsruhei Technológiai Intézet (KIT) wbk Gyártástechnikai Intézete az orvosi iparban bizonyítják szakértelmüket. A partnerek új és modern gyártási eljárások alkalmazásával megoldották a többfunkciós, valamint a nem kerek bionikus kialakítású implantátumok gazdaságos megmunkálásának kihívásait. A hangsúlyt a három gyártási eljárásra, az excentrikus esztergálásra, a poligon esztergálásra és az esztergapörgetéses marásra helyezték.
Az additív gyártástechnológia (3D-nyomtatás) kezdi megtalálni szerepét az egészségügyben. Hogy pontosan hol tartanak, arról dr. Kovács Norbert Krisztiánnal, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Polimertechnika Tanszékének adjunktusával beszélgettünk.
A 3D-nyomtatás számos területen mozdítja majd elő a páciensek felépülését. A GyártásTrend arról számol be, hogy a biokompatibilis nyomtatástól a műtéti segédeszközökig hódít az additív gyártás technológiája.
Egyre nő azoknak a betegeknek a száma, akik szervezetükben valamilyen idegen testtel – stenttel, kanüllel, katéterrel stb. – élnek, és az idegen testek is egyre hosszabb „élettartamúak”. Egyre több idegen testtel összefüggő fertőzéssel kell tehát számolni.
Több vizsgálat is igazolta, hogy a retinában még megmaradt idegsejtek képesek fényérzetet kiváltani megfelelő elektromos ingerlés melletti retinaimplantátumok alkalmazásával.