Alapításának 110. évfordulóját ünnepli idén az Egis Gyógyszergyár Zrt. A hazai gyógyszeripar egyik meghatározó nagyvállalatának vezérigazgatójával, Poroszlai Csabával ennek apropóján beszélgettünk.
Gyakran még az onkológusok körében is megfigyelhető „automatizmus”, hogy a neutropénia hátterében citosztatikus kezelést keresünk, jóllehet a valóság ennél jóval árnyaltabb.
Napjainkban, amikor az elhízás egyre égetőbb népegészségügyi problémaként jelenik meg, gyakran az alultápláltság témája marginális kérdésként tűnik fel a mindennapi orvosi gyakorlatban, többek között az apellátásban is.
Várhatóan októberben fejeződik be az Egis Gyógyszergyár hatóanyag-technológiai kutatást és kísérleti fejlesztést erősítő beruházása a vállalat budapesti központjában.
Az egészségügy egyre növekvő költségeit figyelembe véve súlyosabb anyagi terheket kellene kiróni a túlsúlyosokra vagy az extrém sportokat űzőkre – javasolja egy német kereszténydemokrata képviselő.
Célkitűzés A vérlemezke-készítményeket szobahőmérsékleten tárolják, mert a transzfúzió után a hűtve tárolt thrombocyták gyorsan eliminálódnak a keringésből. Újabb adatok szerint a glikánok alapvető szerepet játszanak e folyamatban. Az alábbi összefoglaló szerzői a thrombocyta glikánokra vonatkozó legújabb ismereteit tekintik át, és foglalkoznak a tárolt thrombocyták működőképességének javításában a glikoziláció potenciális lehetőségével is.
Újabb eredmények A hűtött thrombocyták eliminációját részben az okozza, hogy a májban található, aMb2 lektin receptorok felismerik a vérlemezkék sejtfelszíni glikoproteinek csoportokba rendeződött b-N-acetil-glükózamin oldalláncait. A felszínre került b-N-acetil-glükózamincsoportok lefedése enzimatikus galaktozilálással helyreállítja a rövid ideig hűtött egér vérlemezkék élettartamát a keringésben. Mindez új lehetőséget jelent a vérlemezkék hűtve tárolására, azonban újabb vizsgálatok szerint a galaktozilálás nem hatékony a tartósan alacsony hőmérsékleten tárolt vérlemezkék életképességének helyreállításában. További adatok szerint a rövid, illetve a hosszú ideig hűtve tárolt vérlemezkék eliminálásáért eltérő szénhidrátfüggő mechanizmusok felelősek.
Összegzés A thrombocyta-készítmények szobahőmérsékleten történő tárolása növeli a transzfúzió következtében fellépő szepszis kockázatát, valamint felgyorsítja a vérlemezkék működőképességének romlását és lerövidíti élettartamukat. Az újabb kísérleti eredmények alapján a thrombocyták glikozilációjának szabályozása lehetővé teszi a hűtve tárolást és szignifikánsan javítja a vérlemezke-készítmények minőségét.
Kulcsszavak Clearance, hűtve tárolás, glikánok, glikoziltranszferáz, thrombocyták
Nyolcvanszázalékos madárinfluenza mortalitás
A H5N1-es vírussal megfertőződött emberek 80 százaléka meghalt Indonéziában – tette közzé augusztus közepén a jakartai egészségügyi miniszter, Toni Wandra (The Lancet 2008;372: 527). Ebben az országban fordult elő a legtöbb fertőzés 2003 óta. Míg a világon összesen 385 fertőzött emberről tud az Egészségügyi Világszervezet, akik közül 243-an már nem élnek, Indonéziában 135-en szenvedtek vírusfertőzést és 110-en meg is haltak. A miniszter szerint sok esetben hiányoztak a megfelelő gyógyszerek, de elismerte a szakemberek felkészültségének hiányosságát is, amely miatt gyakran késik a diagnózis megállapítása. Mire az érintettek kórházba kerülnek, 99 százalékuk már lázas, 88 százalékuk erősen köhög és 84 százalékuknak légzési nehézségei vannak. Az indonéz kollégák mentségére szolgál, hogy a tünetek egyáltalán nem specifikusak a fertőzés első napjaiban – amikor a megfelelő kezelés még segíthet. Azok körében, akiknél az első hat nap során megkezdték a Tamiflu-kezelést, a túlélési arány meghaladta a 33 százalékot, szemben a 7. nap után gyógyszerhez jutók között észlelt 19 százalékkal. A Public Library of Science augusztus 10-i közleménye szerint a H9N2-es törzs szintén veszélyt jelent. Ez a törzs is a madarakat fertőzi meg, de Hongkongban négy kisgyermeknél okozott már enyhe lefolyású betegséget. Jó hír viszont, amit amerikai kutatók publikáltak a Nature online-on (doi:10.1038/ news): az 50–100 millió áldozatot szedő 1918-as influenza-világjárvány (spanyolnátha) 32 – ma 91 és 101 éves kor közötti – túlélőjének antitestjei még mindig védelmet nyújtanak. A vérükben talált antitestek nagyon erős, szinte megbonthatatlan kapcsolatot létesítenek a vírussal, s ez lehetővé teszi, hogy kis mennyiségű antitest is kiváló hatékonysággal pusztítsa el a kórokozót. James Crowe (Vanderbuilt Egyetem) szerint a spanyolnátha túlélőitől származó ellenanyag átmeneti kezelést tehet lehetővé egy madárinfluenza-világjárvány esetén addig, amíg a megfelelő vakcinát elő nem állítják. Medical Tribune
Az ombudsman fenntartja korábbi álláspontját
Az egészségügyi kormányzat a jogbiztonsággal és a lehető legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez való joggal kapcsolatos visszásságot okozott azzal, hogy bezáratta az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet (OPNI). Ezt a véleményét erősítette meg az egészségügyi miniszternek írott levelében Szabó Máté ombudsman, aki ismételten figyelmeztetett, hogy alapjogi szempontból aggályosnak tartja a kialakult helyzet. Alkotmányosan szerinte sem rövid, sem hosszútávon nem indokolható, hogy a struktúraváltás az egy helyen koncentrált, minőségi ellátás helyett minősíthetetlen és szakmai szempontból vállalhatatlan egészségügyi ellátási körülményeket teremtsen. Szabó Máté június 23-i állásfoglalásában már közzétette: az OPNI bezárása szerinte aggályos helyzetet teremtett az ellátottak, az egészségügyi dolgozók, végső soron az egész társadalom számára. Az egészségügyi tárca július 29-én minderre úgy reagált: a betegek ellátása még az átmeneti időszakban is a szakmai szabályok szerint, a jogszabályban meghatározott módon történt. Az ombudsman szerint „Az egyes egészségügyi ellátók korszerűsítése nem jelentheti egyúttal a szakma véleményének, illetve a társadalmi igények, elvárások negligálását”. Medical Online
Növekvő bevételek
Szeptembertől nemcsak a háziorvosoknak, hanem a kórházaknak és a szakrendelőknek is jár a biztosítottak jogviszonyának ellenőrzéséért fizetendő 50 forintos díj. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár adatai szerint ezáltal éves szinten – 2,4 millió orvos-beteg találkozással kalkulálva – 120 millió forinttal több pénzt számolhatnak el bevételként az egészségügyi szolgáltatók. OEP
Lezárult a társadalmi vita
Szeptember másodikán egy a MOTESZ által szervezett konferencián ismerteti Székely Tamás szakminiszter azoknak az egészségügyi, illetve társadalmi szervezeteknek a véleményét, amelyek a szaktárca honlapján megjelentetett „Partnerség és Biztonság” címmel közzétett vitaanyaggal kapcsolatban kifejtették álláspontjukat. A miniszter a közszolgálati televízió Az este című műsorában elmondta: 180 szervezet több mint hatszáz oldalnyi anyagot küldött áttekintésre az Egészségügyi Minisztériumnak. Székely Tamás a konferencián ismerteti azokat a javaslatokat, amelyeknek az ügyében döntés született és amelyek a közeljövőben a kormány elé kerülnek. M1
Csökkennek a kórházi várólisták
A kórházi várólisták csökkentése érdekében augusztustól jelentős mértékben nő az egészségbiztosító kontójára végezhető beavatkozások száma. Kiss Zsolt, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár finanszírozási főosztályának vezetője szerint a differenciáltan megemelt teljesítményvolumen-korláttal elsősorban a gerincsebészeti, a térdés a csípőprotézis-műtétek várakozási idejét kívánják csökkenteni. Az augusztusban engedélyezett, összességében mintegy 3,8 milliárd forint értékű többletteljesítményért járó díj – a hatályos elszámolási rend alapján – novemberben jut el a kórházakba. VG
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?