A Parkinson-kór a második leggyakoribb degeneratív idegrendszeri betegség az Alzheimer-kór után. Társadalmi, gazdasági, szociális és emberi jelentősége folyamatosan növekszik. A betegszám rohamos emelkedése figyelmeztet arra, hogy a jövőben másképpen kell megítélnünk ezt a betegséget.
Dr. Takáts Annamáriát, a Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinikájának klinikai főorvosát, a Delta Magyar Parkinson Egyesület elnökét és orvos tanácsadóját kérdeztük.
Kvíz a Medical Tribune 2015/1. számához Kvíz a Medical Tribune 2015/1. számához
Medical Online >> Rovatok >> eü-gazdaság
2015-02-10
A Medical Tribune idei első számának vezető témáját a neurológia adja. Olvassa el a lapot és töltse ki a honlapunkon elérhető kvízt, melynek sikeres megfejtése 12 kreditpontot szerezhet.
Decemberben tették közzé az EXPRESS vizsgálat (Rivastigmin a Parkinson-kórban előforduló dementia kezelésében) eredményeit (NEJM 2004;24:2547– 2549). Ez az első kettős vak, véletlen besorolásos, placebokontrollos, párhuzamos csoportokkal végzett multinacionális vizsgálat, amelybe 54l Parkinson-kórban szenvedő beteget vontak be. A vizsgálatban Ausztria, Belgium, Kanada, Franciaország, Nagy- Britannia, Németország, Olaszország, Hollandia, Norvégia, Portugália, Spanyolország és Törökország vett részt.
Parkinson-kór és demencia A besorolás 2:1 arányban történt a rivastigmin és placebo tekintetében. A 24 hetes vizsgálatból 16 hetet tett ki a dózis beállítás/emelés ideje, a további 8 hét során a fenntartó adagot adták (rivastigmin: 3- 12 mg/nap). Feltételként szerepelt, hogy a demencia tünetei legalább két évvel a motoros tünetek jelentkezése után lépjenek fel, a MMSE (Mini Mental State Examination) érték 10–24 pont legyen.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?