A cukorbetegség önmagában és szövődményein keresztül is növeli a vénás thromboembólia rizikóját. A szerző összefoglalja azokat a kórélettani változásokat, melyek fokozzák a koagulációt, külön kiemeli a mélyvénás thrombózis, tüdőembólia és a pitvarfibrillatió és a diabetes kapcsolatát. A közlemény érinti azokat az orális antikoaguláns készítményeket, melyek diabetesben való alkalmazásáról tanulmányok találhatók.
Hamarosan stroke-krízis következhet be Európában, a lakosság mégis keveset tud e betegségről, felvilágosító kampányokra nincs pénz, a gyógyszergyárak pedig kevés közvetlen hasznot remélhetnek a lakossági kommunikációtól.
Az alvadásgátló gyógyszeres paletta egészen az utóbbi évekig meglehetősen szegényes volt. Az antikoaguláns kezelés fegyvertára a múlt század nyolcvanas évei közepéig csak a frakcionálatlan heparinból (UFH) és a K-vitamin-antagonistákból állt. Új lendületet a kis molekulatömegű heparinok (LMWH) bevezetése adott, majd – újabb közel húsz év után – alig néhány éve megjelentek a szelektív FIIa (trombin)- és FXa-gátlók.
Aki pitvarfibrillációban szenved, ötször nagyobb esélye van arra, hogy szélütést kapjon. Ma indult útjára a „Ne adjon esélyt a stroke-nak” elnevezésű, társadalmi célú felvilágosító kampány.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?