A kutatások egyre specifikusabb kérdésekre keresnek választ – mondta lapunknak Kulka Janina, a Semmelweis Egyetem II. Sz. Patológiai Intézetének egyetemi tanára.
Nem lelkiznek, igyekeznek inkább a szemnek és az adatoknak hinni – mondja a patológusokról Tímár József professzor, az Egészségügyi Szakmai Kollégium Patológiai Tagozatának elnöke, akivel a paradigmaváltásban lévő szakma nehézségeiről beszélgettünk.
Mennyi idő alatt jut diagnózishoz egy rákos beteg, s aztán mennyi idő telik el a terápia megkezdéséig? Milyen lehetőségeink vannak a rákhalálozás csökkentésére? Ilyen kérdések vetődtek fel a Párbeszéd az onkológiai ellátásról című minapi konferencián.
hogy a rendelkezésre álló egészség-gazdaságtani és epidemiológiai adatok alapján a résztvevők megvitassák az onkológiai ellátás jelenlegi helyzetét, az ellátásra fordított anyagi erőforrások ismeretében képet kapjanak arról, mennyit, mire és mennyire hatékonyan költünk, milyen a modern terápiás készítményekhez való hozzáférés és mik azok a kitörési pontok, amelyeken keresztül javíthatnánk a négy legégetőbb területen (az emlő-, a vastagbél-, a tüdő- és a prosztatarák vonatkozásában) a jelenlegi halálozási mutatókon.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?