Akár már a nyárra megkaphatja a hungarikum címet a jövőre százéves magyar védőnői szolgálat - közölte a Fidesz európai listavezetője és az ágazat miniszteri biztosa közös sajtótájékoztatóján.
Október elsejével felmondtak a korábban háziorvosi ügyeletet ellátó orvosok a Fertő partján, mert hónapok óta nem kapták meg a jogos pénzüket – írja a kisalfold.hu.
Az elmúlt héten az ügyletett adó orvosok október elsejei hatállyal felmondták a szerződést, így a korábbi fertődi gesztorságú orvos ügyeleti rendszer megszűnik – jelzi a Kisalföld.
A Világörökség cím presztízzsel és felelősséggel jár
Aggteleki cseppkőbarlang, hortobágyi puszta, budai vár, pannonhalmi apátság, hollókői műemlék faluegyüttes, Fertő-tó, pécsi ókeresztény emlékek, tokaji borvidék – avatatlan vagy felületes szemlélő nem sok közös vonást talál az ország eme földrajzilag is távoli pontjai között. Pedig van valami, ami összeköti őket: valamennyi a világ legfontosabb kulturális és természeti javai közé tartozik, az UNESCO Világörökség része.
Magyarország a nyolc Világörökség-helyszínnel nagyhatalomnak számít. A hasonló nagyságú, népességű államok többsége jó, ha egy-két ilyen kinccsel dicsekedhet. A mediterrán és a kontinentális éghajlati hatások keveredése rendkívül sokszínű egyedi flórát és faunát eredményezett. A hortobágyi puszta, a tokaji szőlőkultúra vagy az aggteleki karsztvidék mind-mind ennek köszönheti különlegességét. A budapesti Duna-part nemcsak csodálatos látképe, hanem római, török, német és persze magyar hatásokat egyaránt tükröző építészeti emlékei miatt kapta meg a kitüntető címet. A hagyományait és eredeti népi lakóházait évszázadok múltán megőrző Hollókő is páratlan volta miatt kerülhetett fel a listára. A Pannonhalmi Bencés Főapátságot is leginkább múltja teszi egyedivé. Ausztriában, Svájcban tucatszámra találunk ilyesfajta épületeket. Olyan kolostort azonban nem sokat, amely alapítása, a 11. század óta háromszor épült újjá, minden csapás ellenére megőrizte kulturális szerepét, és a mai napig élő oktatási központ. Pannonhalmán működik immár évszázadok óta az ország egyik legértékesebb könyvtára és kiváló színvonalú iskolája.
Kitüntetés pénz nélkül
Sokan temérdek pénzzel járó kitüntetésnek tekintik a Világörökség címet, pedig egyetlen fillér sem jár az elismerés mellé. Ám a presztízs példátlanul magas. Nemzetközi kimutatások szerint a turizmus több mint 50 százaléka Világörökség-helyszínekre irányul. Nem véletlen: a legnevesebb ókori emlékektől (Athén, Róma, az egyiptomi piramisok stb.) a legszebb történelmi városközpontokon, épületegyütteseken át (Dubrovnik, Prága központja, a kölni dóm, a Kreml, a perui Machu Picchu romváros, az indiai Taj Mahal, a kínai nagy fal stb.) a legfantasztikusabb természeti csodákig (Galapagos-szigetek, Grand-kanyon, Viktória-vízesés) széles a skála. A rangos cím elnyeréséért ezért ádáz harc dúl, az utóbbi időben megcsappant balatoni idegenforgalom fellendítését is sokan Tihany, Keszthely és Hévíz Világörökséggé nyilvánításától várják.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?