Vélhetően óriási konfliktusokat okoz majd a fővárosi kórházak körében a kapacitások újraosztása és ezzel az ágazat irányításáért felelős szakállamtitkár, Zombor Gábor is tisztában van – hangzott el azon a háttérbeszélgetésen, melyet az Egészségügyért Felelős Államtitkárság szervezett újságírók számára.
Megszüntetés, összevonás, feladatátcsoportosítás – tavaszra jelentős átalakulás vár az Emberi Erőforrások Minisztériumának eddigi 17 egészségügyi háttérintézményére. Mi hová kerül és mire számíthatnak az ott dolgozók?
A vezető személye eldőlt: Ónodi-Szűcs Zoltánt nevezte ki Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a GYEMSZI élére. A kérdés már csak az, mi lesz a sorsa a korábban nem egyszer kisgömböcnek titulált gigaintézménnyel.
Érdekes kérdések vetődtek fel Zéró tolerancia című, a Medical Tribune gyógyszerismertetésben zajló paradigmaváltással foglalkozó tegnapi konferenciáján: Mi minősül ismertetői tevékenységnek? Káros-e a nyilvánosság? Ki a felelős a korrupcióért, az alkalmazott vagy a munkaadó gyógyszercég? Mi a hatékonyabb, a konkrét termék vagy az általános imázs hangsúlyozása?
Több nagynevű háttérintézmény beolvasztásával új gigaszervezet jön létre, a GYEMSZI, miközben a tisztiorvosi szolgálat jelenlegi kilenc központját összesen háromba szervezik át. Intézményi felügyeletet kapnak az országos intézetek, s átalakul a szakképzés rendszere is.
Az államtitkár összhangban a John Dalli egészségügyért és fogyasztópolitikáért felelős uniós biztos által tegnap elmondottakkal úgy fogalmazott, 10 év múlva olyan helyzet alakulhat ki a kontinensen, hogy egymillió munkavállaló hiányzik majd az egészségügyi területen.
Május elsejével, az EMKI, az ESKI, az OGYI, az ETI és az OSZMK összeolvadásával állhat fel a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI).
Hamarosan bemutatja a kormány az egészségügy megmentését célzó vitairat, a Semmelweis-terv szakmai hozzászólásokat is integráló változatát. A koncepció mintegy kétezer oldalnyi vélemény beépítésével készült el.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?