hirdetés
hirdetés
Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 4
#1
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2022-05-09

A hvg.hu a Science nyomán ír arról a kutatásról, amely során génszerkesztéssel fordítják vissza a fiatalkori alkoholfogyasztás káros hatásait.

#2
Medical Online >> Rákregiszter
2011-05-23

Néhány évvel ezelőtt megjelent egy tanulmány, mely szerint egy nagyon egyszerű anyag, a DCA megöli a ráksejteket. Mivel azonban a szer annyira olcsó, hogy nem hozna profitot, nincs pénz a további kutatásokra - írja az Index. 

#3
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2010-07-13

A ráksejtek burjánzása ellen többféle módszerrel is küzdenek; a legújabb a rosszindulatú sejtek energiatermelésének befolyásolása                

#4
Medical Tribune V. évf.3. szám
Medical Online
2007-02-01
A mitokondriális káliumcsatornát aktiváló hatású diklór-acetát olcsó vegyület, ráadásul régóta ott áll a gyógyszervegyészek polcán. A laktátacidózissal járó kóma kezelésében évtizedek óta alkalmazzuk. Onkológiai gyógyszerként eddig nem jött szóba, miként a paprikából kivonható kapszaicin sem. Lehet, hogy mégsem a mutációkban, hanem az anyagcserezavarok terén kell keresnünk a hatékony daganatterápia kulcsát? A régóta ismert – és laktátacidózis kezelésére már alkalmazott –, olcsó diklóracetát (DCA) a mitokondriumra hatva többféle tumorsejt elpusztítására képes – állítják a University of Alberta (Edmonton) kutatói rosszindulatú tüdő-, emlő és agydaganatos sejtvonalakon végzett vizsgálataik eredménye alapján (Cancer Cell 2007;11:37–51). Ráadásul az egészséges sejteket nem károsítja, mellékhatásai – fájdalom, zsibbadás, járászavar – pedig eltörpülnek a gyógyulás lehetősége mellett.Sok ép sejttel ellentétben a daganatokban nagy a mitokondriumok membránpotenciálja, a kulcsfontosságú Kv1.5 káliumcsatorna pedig alig expresszálódik. Mindez együtt vezet oda, hogy a tumorsejtek ellenállnak az apoptózisnak. A DCA gátolja a mitokondriális piruvát-dehidrogenáz kináz (PDK) enzimet, növeli a sejtorganellum H2O2-tartalmát és aktiválja a káliumcsatornát. Mindez azonban nem érvényes az egészséges sejtekre, csak a rákosan elfajultakra, ez lehet a szelektivitás alapja. Az eredmény az apoptózis folyamatának beindulása, a proliferáció mérséklődése, a tumor növekedésének elmaradása, sőt teljes visszafejlődése. A klinikai vizsgálatok valószínűleg jótékonysági szervezetek, egyetemek vagy az állam támogatásával zajlanak majd, ugyanis a gyógyszervállalatok számára a szer nem jelent üzletet, mivel nincs szabadalma – fűzi kommentárként a hírhez a New Scientist című tudományos hetilap január 20-i száma.  Hasonló eredményre jutottak a paprika csípősségét okozó – gyorsan kivonható és olcsó – vegyülettel, a kapszaicinnal a nottinghami egyetem kutatói humán tüdő- és pancreas-tumorsejtvonalakon végzett kutatásaikban. A kapszaicin a tumorsejtek mitokondriumának egyik fehérjéjéhez kötődve adott dózisban apoptózist indított be, miközben a környező egészséges sejtek életben maradtak. Humán vizsgálatok még e téren sem zajlottak, de a felismerés megteremti annak lehetőségét, hogy a jövőben kifejezetten a mitokondriumokra ható daganatellenes szereket fejlesszenek ki. A kapszaicin egyébként az izomlazító és pszoriázis elleni kenőcsök egyik alkotóeleme már most is, így az is felmerül, hogy bizonyos bőrráktípusokat az új szer valamilyen, lokális formában alkalmazható változatával lehetne kezelni.
hirdetés
hirdetés
hirdetés

Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?