A gombák több embert ölnek meg, mint a malária, az általuk okozott fertőzések mechanizmusát mégis nagyon kevesen kutatják. A rejtélyes módon patogénné váló gombák egyre nagyobb fenyegetést jelentenek a többi eukarióta számára.
Egy egysejtű intracelluláris kórokozó gombafajta együttműködve a társaival védőpajzsot fejleszt, és azon belül zavartalanul osztódik. A védőpajzs készítését az ember immunrendszerének működése indítja be.
Sok egyéb biológiai rejtély mellett azt sem tudjuk, hogy miért éri meg nagy költségei ellenére az állandó magas testhőmérséklet fenntartása. Egy új elmélet a patogén gombák elleni védekezésben látja a megoldást. De kiderülhet: előnyünk nem tart már sokáig.
A levendulaolaj eddig ismert nyugtató, görcsoldó és antimikrobiális tulajdonságai mellett újabb hatását mutatták ki: elpusztítja az élesztő- és a fonalas gombákat, amelyek az embernél bőr- és körömgombás megbetegedéseket okozhatnak.
Egy potenciálisan halálos gombatörzs terjed állatok és emberek között az Egyesült Államok észak-nyugati részén és Kanada legnyugatibb tartományában, Brit Columbiában.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?