A JAK2V617F-mutáció jelentőségének felismerése a JAK-gátló gyógyszerek fejlesztéséhez vezetett, amelyekkel kapcsolatban az első tapasztalatok a BCR-ABL1-negatív myeloproliferativ betegségekben (MPN) történő alkalmazásról vannak. A JAK-gátlók antiinflammatorikus hatásuk miatt autoimmun kórképekben és graft-versus-host betegségben is bevezetésre kerültek. A hematológiai kórképekben elsősorban a ruxolitinib hatékonyságával kapcsolatban állnak rendelkezésre tapasztalatok az elmúlt 10 évből. A szerző a JAK-gátlók hematológiai alkalmazásának lehetőségeit foglalja össze.
Hamarabb küldik a háziorvosok hematológushoz a betegeket, így korábban fedezik fel ezt a vérképzőszervi daganatos megbetegedést – derült ki azon a sajtótájékoztatón, ahol a mielofibrózis legfőbb jellemzőiről és terápiás lehetőségeiről beszéltek a szakemberek.
Klinikailag és biológiailag egyaránt sokszínű betegség, változatosságát a genetikai háttér határozza meg. Éppen ezért a kórkép kezelésében is a kombinációknak jut a főszerep.
A hematológiában a célzott kezelés már több mint 15 éve a mindennapok része. A rosszindulatú sejtek szaporodásához szükséges jelátviteli rendszerek módosítása az egyik legnagyobb sikertörténet a krónikus leukémiák bizonyos csoportjában – mondta a Medical Tribune-nek dr. Borbényi Zita, a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar II. Számú Belgyógyászati Klinikájának egyetemi tanára.
Kvíz a Medical Tribune 2015/8. számához Kvíz a Medical Tribune 2015/8. számához
Medical Online >> Rovatok >> gyógyítás
2015-09-17
A Medical Tribune idei nyolcadik számának vezető témáját a hematológia adja. Olvassa el a lapot és töltse ki a honlapunkon elérhető kvízt, melynek sikeres megfejtésével 12 kreditpontot szerezhet.
Semmelweis Ignác 197. születésnapján, a magyar egészségügy országszerte elismeréseket adtak/adnak át az egészségügy dolgozóinak és megköszönik egész éves munkájukat.
A krónikus mieloproliferatív neopláziák (melyeket korábban mieloproliferatív betegségeknek neveztünk) a hemopoetikus őssejt klonális betegségét jelentik, melynek jellemzője a mieloid eredetű sejtek kóros, fokozott proliferációja, a sejtek érése alapvetően nem változik.
Magyarországon évente összesen 350–360 őssejt-átültetést finanszíroz a társadalombiztosítás, ami európai viszonylatban elfogadható mennyiség – mondta Borbényi Zita egyetemi tanár annak kapcsán, hogy a Szegedi Tudományegyetemen a napokban – az országban negyedikként – működni kezdett egy Autolog Őssejt-transzplantációs Részleg.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?