hirdetés
hirdetés

Journal of Hepatology cikkei

  #1
2005-02-01 00:00:00
 Egy belga munkacsoport azt a hipotézist vizsgálta, hogy az alkoholos szteatohepatitiszben szenvedőknél a szabad gyökök képződését gátló antioxidánsok adásával gátolni lehet a gyulladásos kaszkádot. A Magyarországon is gyakori betegség kialakulásában ugyanis számos tényező – elhízás, lipidanyagcsere megváltozása – mellett a szabad gyökök is fontos szerepet játszanak. Ezek közvetlen sejtkárosító hatásuk mellett a sejtmagban lévő génszabályozó faktor, az NF-kB aktiválódását is előidézik, aminek következtében nő a gyulladásos citokinek, így a TNF-alfa szintje.
 Egereknek kurkumint (bizonyítottan erős antioxidáns hatású, a kurkuma sárga színét adó növényi pigment) adtak, majd azt vizsgálták, van-e védő hatása a kurkumin- kezelésnek a metin- és kolinhiányos diéta alkoholos szteatohepatitiszt okozó hatásával szemben. A kurkuminnal kezelt állatok mája a négy hétig tartó kísérlet végére lényegesen kisebb mértékben károsodott, mint a kontrolloké. A szerzők a kurkumin kedvező hatását az NF-kB-aktiváció csökkenésének tulajdonították. Míg kurkumin-kezelés mellett a szabad gyökök okozta lipidperoxidáció mértéke nem változott, a gyulladásos kaszkád génjeinek aktivációja csökkent, és ugyanígy a máj fibrotikus átalakulásáért felelős kollagén géné is.
hirdetés
hirdetés

A környéki idegrendszer megbetegedéseit összefoglaló néven neuropátiáknak hívjuk. A neuropátiák jóval gyakoribbak, mint a központi idegrendszer betegségei, mégis méltatlanul a neurológia „perifériáján” helyezkednek el.

hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.