hirdetés
hirdetés

Dr. Sárosi Veronika cikkei

  #1
2020-12-02 14:10:00

Az onkológiai diagnosztikában egyre nagyobb szerepet kapnak a molekuláris genetikai vizsgálatok, melyek a daganat jellemzőinek részletes feltérképezése révén hatékonyabb, egyénre szabott kezelést tesznek lehetővé. Nem kissejtes tüdőrák (NSCLC) eseteiben is alapvető jelentősége van a releváns géneltérések kimutatásának. Az NTRK (neurotrop receptor tirozin kináz)- és a ROS1-fúzió onkogén driverek. Igazolt jelenlétük kulcsfontosságú a terápiás terv felállítása során. Fontos, hogy igazolt NTRK-génfúzió esetén a beteg mielőbb, lehetőleg első vonalbeli kezelésként célzott terápiát kapjon. A gyógyszeres kezeléshez olyan molekulát célszerű választani, mely a vér-agy gáton átjutva a központi idegrendszerbe penetrál és tartósan hatékony koncentrációban ott is marad.

  #2
2010-12-02 11:24:00

Az elmúlt 10 évben a nők és az idős betegek aránya növekedett a körükben; a US National Cancer Data Base szerint a 70 év feletti mikrocelluláris karcinómás betegek hányada 1985 és 2000 között 33 százalékról 45 százalékra emelkedett.

#3
0000-00-00 00:00:00

Az elmúlt 10 évben a kemoterápia és a sugárkezelési modalitások kombinálása 5 százalékról 15 százalékra emelte a „limited” mikrocelluláris karcinómás betegek 5 éves túlélését.

hirdetés
hirdetés

A környéki idegrendszer megbetegedéseit összefoglaló néven neuropátiáknak hívjuk. A neuropátiák jóval gyakoribbak, mint a központi idegrendszer betegségei, mégis méltatlanul a neurológia „perifériáján” helyezkednek el.

hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.