hirdetés
hirdetés

PNAS cikkei

  #1
2008-02-01 00:00:00

   Vírussal juttattak felnőttek bőrsejtjeibe Bmal1 gént zürichi kutatók, amelynek aktivitása – az agyi cirkadián ritmusnak megfelelően – a nappali órákban nagyobb a perifériás sejtekben. A résztvevők világítóbogár-génekhez kötve kapták a Bmal1-et. Ezzel elérték, hogy a gén aktivitása idején bőrük látható fényt bocsátott ki, így a kutatók 24 órán át figyelemmel kísérhették a 11 korán és a 17 későn kelő vizsgálati alany („pacsirták” és „baglyok”) cirkadián ritmusának alakulását. A bőrsejtek fénykibocsátása a résztvevők nagy részénél összhangban állt azzal az alvás-ébrenlét ritmussal, amelyről előzetesen beszámoltak. Eltérések is akadtak – leginkább annál a három közreműködőnél, akik szezonális affektív betegségben szenvedtek.
   Az eredmények arra utalnak, hogy bőrsejtjeinkben ugyanolyan „óra” működik, mint az agyban. „Arra számítunk, hogy a bőrbiopszia elegendő lesz, de legalábbis közelebb visz az alvászavarok és a cirkadián ritmussal kapcsolatos betegségek gyors diagnosztizálásához” – véli Russell Foster (Oxford), a cirkadián ritmus specialistája.

  Tavaszi hangok

  Lélekben már minden zenerajongó a Budapesti Tavaszi Fesztiválra készül, melyhez remek behangolás a LOW holland–flamand kultfeszt: mintegy 100 program, 500 előadóművész február közepétől egy hónapon át. A németalföldi művészet egyik fénykora a 14–15. századi reneszánsz, a másik a 16–18. századi barokk – a régi zenei előadásmód története több flamand együtteshez is kapcsolódik.
   A Művészetek Palotája három régi zenei koncertet rendez. Február 28-án Willem de Vriend vezényletével, Händel- műsorral a Combattimento Consort Amsterdam, március 2-án a Capilla Flamenca lép fel, Négy évszak az Ars Nova korában című, a 14–15. század kevésbé ismert zeneszerzőit bemutató programmal, a fesztivál záró koncertjén, március 12-én pedig Ton Koopman vezényletével láthatjuk az Amszterdami Barokk Ének- és Zenekart. Talán az utóbbi kelti a legnagyobb várakozást. Most két Telemann-művet adnak elő, a ritkábban hallható Viharóda mellett a közelgő Húsvéthoz kapcsolódó Jézus feltámadása és mennybemenetele című oratóriumot.

  – CSONT–

hirdetés
hirdetés

A környéki idegrendszer megbetegedéseit összefoglaló néven neuropátiáknak hívjuk. A neuropátiák jóval gyakoribbak, mint a központi idegrendszer betegségei, mégis méltatlanul a neurológia „perifériáján” helyezkednek el.

hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.