hirdetés
hirdetés

Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszék, Budapest Dr. Perjés Ábel cikkei

#1
2025-04-04 05:14:00

A magyar állam civil szervezetekkel együttműködve „Felzárkózó Települések” (FeTe) programot indított, amely a KSH által meghatározott 300 legszegényebb településen valósít meg átfogó szociális fejlesztéseket. A FeTe program kis lélekszámú falvaira jellemző az alacsony foglalkoztatottság, a magas munkanélküliség, és jelentős mértékű a társadalmi elszigeteltség, ugyanakkor országos szinten ezeken a településeken a legmagasabb a születések száma. A problémákkal járó következményes képességvesztések és az ellátórendszer igénybevételének nehézségei tovább rontják az egyébként is komplex társadalmi problémákat, kialakítva ezzel egy ördögi kört (1). Ezt csak egy jól működő egészségügyi alapellátás lenne képes feloldani.

hirdetés
hirdetés

A környéki idegrendszer megbetegedéseit összefoglaló néven neuropátiáknak hívjuk. A neuropátiák jóval gyakoribbak, mint a központi idegrendszer betegségei, mégis méltatlanul a neurológia „perifériáján” helyezkednek el.

hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.