hirdetés
hirdetés

Live Science cikkei

  #1
2006-03-01 00:00:00
Hordozható, gyors, olcsó és egyáltalán nem hasonlít az emberi orra a mesterséges szaglószerv. A szervezetből a levegőbe jutó molekulák érzékelése alapján jó eséllyel mutathatók majd ki a rákos betegségek, az anyagcserezavarok és a fejlesztők szerint még legalább tucatnyi kórkép. Az új konstrukció hamarosan felválthatja a hasonló régi – nagy és nehézkes, vagy kicsi, de csak néhány szagot felismerő – készülékeket. Míg a régi gépek átlagosan 30 érzékelővel működtek, az új változatban száznál is többet helyeztek el, a cél pedig az egymillió detektor beépítése – nyilatkozta Frank Bright, a buffaloi egyetem profeszszora. Az élelmiszeripartól a biztonságtechnikáig számos területen használható, mindent kiszagoló berendezés a gyógyításban elsősorban az orvoshoz nehezen eljutó idősek és mozgáskorlátozottak ellátását javíthatja. Ma is vannak egyszerűbb formái felhasználásának, kiváltja például az alkoholszondát. Az új prototípusra még egy évet várni kell, fejlesztői szerint akkor azonban sokféle helyzetben felülmúlhatja az emberi szaglószervet.
hirdetés
hirdetés

A környéki idegrendszer megbetegedéseit összefoglaló néven neuropátiáknak hívjuk. A neuropátiák jóval gyakoribbak, mint a központi idegrendszer betegségei, mégis méltatlanul a neurológia „perifériáján” helyezkednek el.

hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.