hirdetés
hirdetés

professor emeritus Debreceni Egyetem, Családorvosi és Foglalkozás-egészségügyi Tanszék DR. ILYÉS ISTVÁN cikkei

#1
2022-08-19 05:13:00

A Covid-19-pandémia az egészségügy számos aktuális kérdését háttérbe szorította. Ezek egyike az alapellátás kardiometabolikus prevenciós gyakorlata. A Nemzeti Egészségügyi Program 2018−2030 című szakpolitikai stratégiai tervezet ezt a kérdéskört a megelőző törekvések élvonalában szerepelteti. A rizikótényezők megelőzése és a rizikóállapotok okozta veszélyeztetettség csökkentése együtt a prevenció gyakorlatának új megközelítését jelenti.

  #2
2019-08-05 08:00:00

Bizonyított, hogy a kardiometabolikus betegségek kialakulásának folyamata már a gyermekkorban elkezdődik. Ennek előrehaladását a rizikótényezők, úgymint az egészségtelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód és a dohányzás, valamint a rizikóállapotok, tehát az elhízás, az emelkedett vérnyomás, a diszlipidémia és a prediabétesz/diabétesz gyorsíthatják. A rizikótényezők és rizikóállapotok kedvezőtlen hatásainak kivédése vagy csökkentése a felnőttkori kardiometabolikus betegségek prevencióját szolgálják.

hirdetés
hirdetés

A környéki idegrendszer megbetegedéseit összefoglaló néven neuropátiáknak hívjuk. A neuropátiák jóval gyakoribbak, mint a központi idegrendszer betegségei, mégis méltatlanul a neurológia „perifériáján” helyezkednek el.

hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.