hirdetés
hirdetés

DR. DEMETER JUDIT cikkei

  #1
2012-12-05 05:05:00

A CML kezelésében már a XX. század elején megtörténtek az első kemoterápiás próbálkozások. Az első kemoterápiás szerek azonban nem akadályozták meg a blastos transzformációt. Az 1980-as évek óta alkalmazott allogén őssejt-transzplantáció viszont a gyógyulás esélyével kecsegtetett.

  #2
2005-08-01 00:00:00

A fejlődés ünnepe

Az utóbbi évek óriási onkohematológiai fejlődésének ünnepe és egyben a transzfuziológiai eredmények bemutatásának fontos színtere volt a Magyar Hematológiai és Transzfuziológiai Társaság (MHTT) XX. kongresszusa, amelyet május 23–25-én tartottak a Semmelweis Egyetemen.

A bőség zavarával küzdve – hasonlóan a többi sikeres kongreszszusról tudósító kollégákhoz – ízelítőt szeretnék adni a dr. Fekete Sándor (az MHTT elnöke) és dr. Hoffer Izabella (a Társaság főtitkára) által szervezett rendezvényről. A helyszűke miatt olyan fontos területeket leszek kénytelen kihagyni, mint az őssejtek alapkutatásaival foglalkozó munkák. A tirozin-kináz enzimet gátló imatinib ma már hazánkban is a

krónikus myeloid leukémia

kezelésének standard gyógyszere a betegség mindhárom fázisában. Az imatinib szimpózium két nemzetközi tekintély, John Goldman professzor (Imperial College at Hammersmith Hospital, London) és Jorge Cortes (MD Anderson Cancer Center, Houston, Texas) előadásával az imatinib-adag növelésének hatására mélyülő molekuláris remisszió lehetőségére hívták fel a figyelmet. Az imatinib hazai alkalmazásával elért klinikai eredményekről részben egy pályázat keretében legjobbnak bizonyult munkacsoportok számolhattak be, másrészt a hazai tapasztalatok egy kerekasztal-szimpóziumon is megvitatták, további 8 centrum adatainak bemutatásával. Az imatinibbel kezelt betegek monitorozásában a BCR-ABL transzkriptek számának rendszeres, 3-6 havonkénti meghatározása mellett hangsúlyozták a konvencionális citogenetikai vizsgálat fontosságát. A BCR-ABL transzkriptek számának növekedése esetén javasolt speciális genetikai vizsgálatok egy része már hazánkban is elérhető. Imatinibbel szembeni rezisztencia gyanúja esetén az imatinib adagjának növelése, más szerek hozzáadása (pl. interferon- alfa, hidroxiurea, citarabin), vagy allogén őssejtátültetés jön szóba, de nemzetközi centrumokban számos új szerrel, például új tirozin-kináz-gátlókkal folynak klinikai vizsgálatok.

hirdetés
hirdetés

A környéki idegrendszer megbetegedéseit összefoglaló néven neuropátiáknak hívjuk. A neuropátiák jóval gyakoribbak, mint a központi idegrendszer betegségei, mégis méltatlanul a neurológia „perifériáján” helyezkednek el.

hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.