Az onkológiai betegek körében az átlagpopulációnál jóval gyakrabban előforduló vénás thromboembolia kezelésére és megelőzésére többféle alvadásgátló szer is rendelkezésre áll, a kis molekulatömegű heparintól (LMWH, low-molecular weight heparin) a warfarinon át a direkt orális antikoagulánsokig (DOAC, direct oral anticoagulant).
Az adatok azt igazolják, hogy az új típusú antikoagulánsokkal (NOAC), mint a rivaroxaban, a randomizált, kontrollos vizsgálatokban elért eredmények a mindennapi életben reprodukálhatóak, ami ezeket a szereket egyszerűen alkalmazható, hatékony terápiás opcióvá teszik a nagy kockázatú, vagy vénás tromboembóliában (VTE) szenvedő betegek széles köre számára.
Igazolják-e a rivaroxabannal szerzett tapasztalatok a klinikai vizsgálatok eredményeit? Igazolják-e a rivaroxabannal szerzett tapasztalatok a klinikai vizsgálatok eredményeit?
Medical Online >> trombózis
2015-05-21
Hazánkban a mindennapi gyakorlatban egyelőre az orvosok kevés tapasztalattal rendelkeznek NOAC-ok helyes alkalmazását illetően vérzéses szövődmények, akut műtéti helyzetek esetén.
A mindennapi klinikai gyakorlatban a major vérzéses szövődmények előfordulása rivaroxaban kezelés esetén, éves összesítésben alacsonyabb, mint K-vitamin antagonista (VKA) kezelés mellett.
A ROCKET AF vizsgálatban az összes, valamint a randomizált kezelések szerinti major vérzéses szövődmények kezelésének és kimenetelének elemzése azt mutatta, hogy a rivaroxabannal kezelt betegek esetén szignifikánsan kevesebb esetben volt szükség friss fagyasztott plazma (FFP), valamint prothrombin komplex koncentrátum (PCC) alkalmazására, mint warfarinnal kezelt betegek esetén. A vörös vértest (vvt) massza transzfúzió szükségessége, valamint a vérzés utáni kimenetel hasonló volt a rivaroxabanra, vagy warfarinra randomizált betegek körében.
A napi klinikai gyakorlatban a rivaroxaban okozta major vérzéses szövődmények éves előfordulása alacsonyabb, mint amit K-vitamin antagonista (VKA) kezelés mellett leírtak. A rivaroxaban okozta major vérzések kezelése egyszerű, és ritkán igényel prokoaguláns kezelést, ugyanakkor a 90 napos kimenetele jobb, mint VKA kezelés mellett jelentkező vérzés esetén.
Valódi probléma-e a specifikus antidótumok hiánya az új antikoagulánsok (NOAC) esetében? Valódi probléma-e a specifikus antidótumok hiánya az új antikoagulánsok (NOAC) esetében?
Medical Online >> trombózis
2015-03-24
A jelenlegi prohaemostatikus szerek a vérzések kezelésében elegendőek lehetnek az új antikoagulánsok esetén is, ennek ellenére a X faktor gátlókkal szembeni antidotum fejlesztése már folyamatban van.
A vizsgálat célkitűzése volt a mindennapi klinikai gyakorlatból származó adatok gyűjtése a K-vitamin antagonista (VKA) kezeléshez köthető vérzéses szövődmények miatti kórházi kezelések során alkalmazott kezelésekről, és a betegek kimeneteléről.
A portális hipertenzió legsúlyosabb szövődménye a nyelőcsővarix-ruptura, mely egyben a májcirrhosisban szenvedő betegek vezető haláloka, a felső gasztrointesztinális vérzések körülbelül 30%-áért felelős.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?