Medical Online >> Neurológia- Differenciáldiagnosztika
2024-08-27
A fejfájás a leggyakoribb panaszok közé tartozik. Kóreredet szempontjából önálló fejfájásokat és más betegségek következtében megjelenő (tüneti) fejfájásokat különítünk el. Az önálló fejfájások a szerkezetileg ép idegrendszer működészavarának következtében alakulnak ki; legfontosabb képviselőjük a migrén.
Medical Online >> Neurológia- Differenciáldiagnosztika
2024-08-27
Továbbképzésünkben a neurológiai szakterülethez kapcsolódó fontos, gyakorlati szempontból is lényeges ismereteket tartalmazó összefoglalókat olvashatnak, amelyekkel kreditpontokat szerezhetnek a félév zárultával.
A migrén a népesség legalább 12 százalékát érinti. A rohamok alatt a betegek életminősége rendkívül rossz, a gazdasági és szociális kár óriási. Népegészségügyi jelentőségét fokozza, hogy a migrén aluldiagnosztizált és alulkezelt kórkép, így sok beteg nem kap megfelelő ellátást.
A való életből származó (real-world) eredmények alapján vizsgálták, hogy a triptánt szedő migrénes betegek mekkora hányada hagyja abba a gyógyszere szedését és cseréli azt egy másik triptánra, esetleg egy analgetikumra vagy nem-szteroid gyulladáscsökkentőre.
A terápiás hatás hiánya vagy biztonságossági és tolerálhatósági aggályok miatt hagyja abba a korábbi migrén rohamoldó szer szedését a beteg? Netán vény nélkül kapható gyógyszerre vált?
A háziorvosi rendeléseket gyakran fejfájásos panasszal keresik fel. Az ellátó orvos dönt arról, hogy önálló/primer vagy tüneti/szekunder fejfájás a valószínűbb. A kettő akár kombinálódhat. Határozni kell a sürgősségről is. Az orvoshoz fordulás oka többnyire primer fejfájás, a gyakoribbá vált migrén, ill. annak eredménytelen kezelése. A következőkben a migrén diagnosztikus kritériumait, tüneteit, az ún. fejfájás vészjeleket, a migrén akut és preventív kezelését, a gyógyszer mellékhatások veszélyeit ismertetjük.
Magyarország neurológiai szakellátását az állami egészségügyi rendszerben 56 neurológiai osztály és 565 neurológiai szakrendelés és szakambulancia biztosítja.
A migrén akut kezelésében a szükség szerint (napi maximum egyszer) alkalmazott 75 mg rimegepánt – egy 1 éven át tartó utánkövetés során – csökkentette a havi migrénes napok számát, javította az életminőséget, miközben nem volt szükség a rimegepánt-alkalmazás gyakoriságának növelésére.
A rimegepánt egyszeri 75 mg-os dózisára egyaránt kedvező terápiás választ adnak azok a migrénes betegek, akik jelenlegi triptán-használók, triptán-naivok, esetleg korábban egy, vagy több mint 2 triptánra nem adtak kellő terápiás választ.
A triptán-kezelés a migrénes betegek körülbelül egyharmadában nem jár kellő terápiás hatásossággal és/vagy tolerálhatósággal. Közel 25 év vizsgálati eredményeinek az áttekintésével arra keresték a választ, hogy mik lehetnek a prediktorai és következményei annak, ha elégtelen mértékű a triptánok hatásossága és/vagy tolerálhatósága.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?