A cisztás fibrózis a fehér bőrű rassz leggyakoribb autoszomális, recesszív módon öröklődő anyagcsere-betegsége. Előfordulása világviszonylatban 1:2500, hazánkban 1:4000 az élve születettek között.
A mindennapi neurológiában a fejfájás rendkívül gyakori panasz és gyakori beutaló diagnózis. A Global Burden of Disease Study szerint 2010-ben világszinten a tenziós fejfájás volt a második, a migrén pedig a harmadik leggyakoribb betegség.
A rosacea egy krónikus gyulladásos bőrbetegség, mely elsősorban az arc bőrét érinti. Összességében a populáció körülbelül 10%-ánál fordul elő. Leggyakrabban 35 és 50 év közötti nőknél jelentkezik, elsődlegesen fehér bőrű egyéneknél.
Az epilepsziabetegség nem megfelelő kezelése jelentős mortalitási rizikót jelent. A farmakológiai terápia fokális rohamok esetén 57, míg generalizált esetekben 85 százalékban eredményez rohammentességet.
A migrén a népesség legalább 12 százalékát érinti. A rohamok alatt a betegek életminősége rendkívül rossz, a gazdasági és szociális kár óriási. Népegészségügyi jelentőségét fokozza, hogy a migrén aluldiagnosztizált és alulkezelt kórkép, így sok beteg nem kap megfelelő ellátást.
A Castleman-betegség a lymphoproliferatív kórképek egy ritka típusa, amelynek a terápiájára vonatkozóan a Brit Hematológiai Társaság 2021-ben jelentette meg „Good Practice Papers” formájú ajánlásait.
Az epilepszia az egyik leggyakoribb neurológiai betegség, a népesség 1−2%-át érinti, világszerte mintegy 70 millió epilepsziás ember él. Az epilepszia betegség tünete a különféle epilepsziás roham, ami igen gyakori, az élettartam alatt 8−10%-ban fordul elő az átlagpopulációban. Definíció szerint az epilepsziás roham paroxizmális esemény, míg az epilepszia krónikus agyi betegség, amit ismétlődő rohamok jellemeznek. Az epilepsziás rohamok általában kb. 1-2 percig tartanak, spontán szűnnek. Öt percnél tovább tartó roham esetén status epilepticusról beszélünk, mely életet veszélyeztető, súlyos állapot, és ennek megfelelő azonnali ellátást igényel.