A Linköpingi Egyetem kutatói a PNAS folyóiratban számoltak be felfedezésükről, miszerint a TET2 tumorgátló gén az akut limfoblasztos leukémiában szenvedő gyermekek túlnyomó többségénél csendesedik.
Mi az oka, hogy a neuronok a Parkinson-kóros betegek fele esetében öt év elteltével már nem megfelelően reagálnak arra a gyógyszerre, ami a kezdetekben még javította a tüneteket?
A műtét folytán bekövetkezett fogyás és az egyéb testi változások pozitívan hatnak a gyulladással kapcsolatos génekre – erről számoltak be a kutatók a Kanadai Kardiovaszkuláris Kongresszuson. Az anya kövérsége befolyásolja az utód génjeit, de ez a fogyással a csecsemőre nézve kedvezően megváltozik.
Egy nemzetközi kutatócsoport ikreket vizsgálva először mutatta meg, hogy a magzatot a méhen belül érő hatások meghatározzák az újszülött úgynevezett epigenetikai profilját, egyebek között későbbi betegségkockázatát.
Magyar kutatóknak is köszönhető új eredmények romba döntötték az öregedésbiológia genetikai alapjait. A génjeinkben rejlő potenciál meglepően hosszú élettartammal kecsegtet: kiderült, hogy nem a hosszú élet és az örök fiatalság génjeként is emlegetett gén hosszabbítja meg az élettartamot; az ember várható élettartama jóval száz év feletti lesz.
A második világháború alatt éhező terhes nők gyermekeiben hatvan év elteltével is kimutathatóak olyan genetikai változások, melyek megnövelik a cukorbetegség és a rák kockázatát – mutatták ki a Columbia Egyetem kutatói.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?