A Magyar Diabetes Társaság közelmúltban publikált felmérése (3) során 152 678 cukorbeteg és 305 356 illesztett kontroll adatainak elemzése történt. 2-es típusú cukorbetegek esetén szignifikánsan nagyobb kockázatot találtak az összmortalitás, myocardialis infarktus, stroke tekintetében. A cukorbetegek nagyobb kockázata korfüggőnek bizonyult a halálozás, a szívinfarktus és stroke esetében, a fiatalabb betegeknél a 2-es típusú cukorbetegek csoportjában a - nem diabéteszes személyekkel összehasonlítva - nagyobb volt a kardiovaszkuláris kockázat. A szerzők véleménye alapján a fiatalabb cukorbetegek fokozottabb kockázata miatt a megelőzésre nagyobb hangsúlyt kell helyezni. Nyilvánvaló a N, hogy a hazai és nemzetközi ajánlásokban a kardiovaszkuláris szemlélet, a kezelés biztonságossága fontos szempont volt. Közismert a rosiglitazonnal kapcsolatos széleskörű vita az irodalomban, amely a szer alkalmazása kapcsán észlelt nagyobb szívizom- infarktus kockázat lehetőségét érintette, és a gyógyszer mindennapi forgalomból történt kivonását eredményezte (4). Mind az amerikai (5), mind az európai (6) gyógyszerhatóság a gyógyszer gyártók számára elrendelte, hogy új antidiabeticus készítmény forgalomba hozatala előtt speciális – tervezett, a kardiovaszkuláriskockázat elemzéssel összefüggő, és erre irányuló – klinikai vizsgálatot kell végezni.
A HVG annak járt utána, hogy mennyibe kerül átlagosan egy ember gyógyulása a társadalombiztosításnak. A legdrágább betegség a heveny szívizomelhalás lett, átlagosan ugyanis 352 ezer forint jutott egy beteg gyógyítására.
Annak ellenére, hogy Európában Magyarországon a legrosszabb a rák okozta halálozási ráta, a tízből "csak" két helyen szerepelnek daganatos betegségek, négy helyet szívproblémák foglalnak el. 2009-hez képest három "új" betegség került a HVG listájára: érelmeszesedés, szívelégtelenség és tüdőgyulladás.
Joshua D. Stein és munkatársai (Michigani Egyetem) több mint 20 000 betegre kiterjedő vizsgálatukban arra a furcsa megállapításra jutottak, hogy a legkülönbözőbb glaukóma elleni gyógyszereknek van egy közös „mellékhatásuk”: alkalmazásuk a vizsgált népességben a betegek kisebb halálozási kockázatával függött össze.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?