A demencia olyan kórállapot, amely közel 60 millió embert érint világszerte, globális előfordulása pedig drasztikusan emelkedik. Az elmúlt időszakban bizonyítást nyert, hogy az ehhez vezető betegség kezdete évtizedekkel megelőzi az első tünetek jelentkezését.
Az új gyógyszerügyi hatóságról, az ipari portfóliócserékről, a közbeszerzésbe vont hatóanyagokról és eszközökről is beszámoltak a szakemberek a kiadónk „Mi vár ránk? – Gyógyszeripar 2015” című konferenciáján.
Úgy tűnik, hosszú évek próbálkozásai után idén végre sikerül elérni a gyógyászati segédeszközök (gyse) általános forgalmi adójának csökkentését. E lépésből busásan profitálhat a politikai kommunikáció, s erre ugyancsak szükség is lesz, ha ezzel egy időben alaposan visszavágják a gyse kasszát.
A gyógyszerek után a gyógyászati segédeszközöknél is megszorításokra készül a kormány. A körvonalazódó javaslatokkal ugyan spórolhatnak az egészségpénztárnak, a rászorulóknak azonban üzembiztosan többet kell majd fizetniük.
Átalakítják a gyógyászati segédeszközök (gyse) támogatási rendszerét, de változás lesz az eszközök rendelhetőségében, jön a komplex szolgáltatási csomag, és kölcsönzésre is lesz lehetőség; a módosításokról Székely Tamás egészségügyi miniszter számolt be hétfőn, sajtótájékoztatón.
Magyarországon először hajtottak végre felnőtt betegen – egy 59 esztendős férfin – az angol rövidítése alapján Bahának elnevezett (Bone-anchored hearing aid) hallásjavító műtétet szerdán a Szegedi Tudományegyetem fül-orr-gégészeti klinikáján.