Az otitis media (OM) határterületet jelent a gyermekgyógyászat és a fül-orr-gégészet között. Az alap diagnosztika és terápia (vagyis az esetek többsége) a gyermekorvos területe, míg a nem gyógyuló, szövődményes, vagy recidiváló esetek kerül(het)nek a fül-orr-gégészhez. Jelen cikkünkben az akut otitis media (AOM), illetve a savós vagy effúzióval járó középfülgyulladás (OME) diagnosztikai és kezelési kérdéseit elemezzük párhuzamosan.
A gyermekellátásban megfigyelhető ciklusok egyike tél elején tetőzik, amikor megjelennek azok a döntően vírusos, helyenként baktériumos fertőzések, amelyek elsősorban a légutakat és a gyomor-bélrendszert érintik.
Minden negyedik ember életét megnehezíti a reflux Magyarországon, amiért leginkább a helytelen életmód és a stressz okolható – írja a Semmelweis Médiasarok.
Nem tudják már kiállítani a hétvégi ügyeletet a gyerek fül-orr-gégészek: szombaton és vasárnap nincs szakorvos a szegedi gyermekklinikán – írja a Délmagyar.
A nyáron gyakorta órákat vízben töltő gyerekek vagy fiatal felnőttek tapasztalják a legtöbbször, hogy viszket, sőt fáj a fülük, a hallójárat kipirosodik: ezt az állapotot úszófülnek nevezik.
Az állandó hanyattfekvésből adódó csecsemőkori koponyadeformitás középfülgyulladásra hajlamosíthat – állítják észak-karolinai kutatók. A fülfájós gyerekek arányában mutatkozó különbség nem túlságosan szembetűnő, de mindenképpen érdemes foglalkozni vele.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?