A legtöbb orvosnak 2015. március 31-én lejár a működési nyilvántartása. Mit kell tenniük, hogy zökkenőmentesen folytathassák eddigi munkájukat? – kérdeztük Paphalmi Ritát, az EEKH elnökét.
Első alkalommal szeptember 30-ig kell adatokat szolgáltatniuk dolgozóikról az egészségügyi intézményeknek azt követően, hogy egy törvénymódosítás nyomán a munkavállalók helyett ezentúl az intézményeknek kell jelenteniük minden változást. Mindez a humánerőforrás-monitoring kiépítését szolgálja, amelynek – kiemelt uniós projektként – legkésőbb 2014. júniusától működnie kell.
Mostanáig összesen 450 rezidens pályázott sikeresen az egészségügyi államtitkárság által meghirdetett ösztöndíjprogramra, melyben a résztvevők szakorvosi képzésük alatt havonta nettó százezer forintos támogatást kapnak.
Bő egy hét alatt már 46-an jelentkeztek az egészségügyi államtitkárság által ismét meghirdetett rezidensi ösztöndíjprogramra, amelyben az előzőekhez képest több feltétel módosult.
Ma még jelentkezhetnek a szakorvosjelöltek arra az ösztöndíjprogramra, amelyben a képzésüket kezdő fiatalok öt évig havi nettó havi százezer forintos támogatást kapnak, ha vállalják, hogy legalább tíz évig a magyar állami egészségügyben dolgoznak, és nem fogadnak el hálapénzt.
Cser Ágnes szerint nem igaz, hogy a munkavállalók kérték a kötelező kamarai tagság visszaállítását. Az EDDSZ elutasítja Szócska Miklós kijelentését is, mely szerint ezzel helyreáll az ágazatban dolgozók erkölcsi megítélése.
Évről évre egyre több egészségügyi dolgozó kérelmezi a külföldi munkavállaláshoz szükséges engedélyt, arról viszont nincsenek adatok, hogy elmennek-e egyáltalán, s ha igen, meddig maradnak kint.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?