Az új gyógyszerügyi hatóságról, az ipari portfóliócserékről, a közbeszerzésbe vont hatóanyagokról és eszközökről is beszámoltak a szakemberek a kiadónk „Mi vár ránk? – Gyógyszeripar 2015” című konferenciáján.
Miközben az egészségügyi ellátórendszer alapjaiban változik, a felületes szemlélő számára úgy tűnhet, hogy a gyógyszeripar szereplői számára nem tartogat újdonságot az idei esztendő. A háttérben zajló folyamatok azonban mást sejtetnek.
Összesen 62 féle hatóanyag illetve hatóanyag csoport került fel arra a listára, amelyet központosított közbeszerzéssel vásárolnak meg az immár államosított kórházaknak, illetve az állami tulajdonba került szakrendelőknek. A közbeszerzés kiírása azonban a korábbi ígéretek ellenére idén év elejére csúszott át.
Egy évi adatbegyűjtés, tisztítás, egyeztetés és elemzés után a rajtpisztoly dördülésére vár a központi kórházi gyógyszerbeszerzés. A hatóanyaglista összeállt, ahogy az is, milyen készítményeket milyen eljárás keretében szeretnének az egészségügyi intézmények számára biztosítani.
Hamarosan, vélhetően november legvégén megjelennek a gyógyszerfelhasználás költségeit racionalizáló, központosított közbeszerzés keretében kiírandó pályázati felhívások. A Medical Tribune második alkalommal rendezi meg a központosított közbeszerzésben rejlő lehetőségekről szóló konferenciáját. A mostani rendezvény alkalmat kíván teremteni arra, hogy a gyógyszerforgalmazással foglalkozó cégek képviselői reális képet kaphassanak a piaci folyamatokat átrendező új szisztémáról, megismerhessék az országos gyógyszerközbeszerzés orvosi-gyógyszerészi szakmai módszertanát. Az orvostechnikai eszközök forgalmazói pedig megtudhatják, hogy a központosított közbeszerzés rendszere miatt milyen vállalati stratégiát kell kialakítaniuk ahhoz, hogy érvényesülni tudjanak a piacon. Múlt – jelen – jövő: a GYEMSZI szakértői arról is beszélnek, hogy a központosított közbeszerzés területén milyen további lehetőségeket látnak az egyéb termékek, szolgáltatások bekapcsolására.
Miközben a visegrádi négyek országaiban közös tiltakozás zajlik az egészségügyben, a hazai egészségügyi államtitkár a központosított közbeszerzések eredményeiről adva számot, jelezte: áll a régi jelszó.
Nemcsak egymással éles piaci versenyben lévő hatóanyagok, hanem monopolhelyzetet élvezők is felkerültek a nemrég elkészült központi kórházi gyógyszerlistára.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?