Az 55 évet betöltött lakosság körében az arthrosis népbetegségnek számít. Gyógyszeres terápiájában egyebek mellett jelentős szerepet tulajdonítanak a porcregeneráló készítményeknek. A hagyományos gyógyszerek mellett újabban egyre nagyobb számban tűnnek fel a terápiás hatást ígérő étrend-kiegészítők is.
Gyógyszerritkulás
Az oszteoporózis világnapja (október 20.) alkalmából az International Osteoporosis Foundation (IOF) bemutatott egy európai felmérést, amely azt vizsgálta, hogy a betegek miért hagyják abba idő előtt a gyógyszeres kezelést, és hogyan lehetne őket a folytatásra biztatni.
Bár az oszteoporózis terápiájának csak hosszú távon van értelme, a szakma tapasztalata, hogy a betegek egy része az ajánlott minimális egyéves periódus lejárta előtt abbahagyja a gyógyszerszedést. Az IPSOS UK 2005 tavaszán 500 orvos és 502 posztmenopauzás nőbeteg részvételével felmérést végzett öt európai országban. Kiderült, hogy a betegek nincsenek tisztában a kezelés szükséges időtartamával. A betegek 51 százaléka úgy nyilatkozott, hogy nem kapott erre vonatkozó utasítást. A kollégák 60 százaléka szerint legalább 3 évig kell szedni a gyógyszert, ám erre csak a betegek 33 százaléka gondol. Az orvosok 22, a pácienseknek viszont csak 6 százaléka vélte úgy, hogy 1–2 évig kell folytatni a kezelést, 9, illetve 1 százalékuk pedig csupán 6 hónapos terápiát tartott fontosnak. A megkérdezett orvosok 85 százalékának volt már olyan betege, aki idő előtt hagyta abba a kezelést. Ennek az okát 10-ből 7-en nem tudták megmondani, a többiek pedig elsősorban a beteg ismereteinek hiányát és aggodalmát említették. A páciensek negyede nem gondolta, hogy a gyógyszer befolyásolná a csonttörés kockázatát, egyötödük pedig nem ismerte a kezelés előnyeit.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?