A metabolikus szindróma számos, önmagában is jelentős cardiovascularis kockázati tényező összegsége. Ezek közül a dyslipidaemia és a szénhidrát-anyagcsere különböző zavarai mind hozzájárulhatnak a hypertonia kialakulásához. Metabolikus szindrómában a hypertonia kezelése holisztikus szemléletet igényel, mivel a vérnyomáscsökkentésen túlmenően a kísérő metabolikus rendellenességek rendezése is szükséges, a cardiovascularis rizikó minél szélesebb körű csökkentése miatt.
Annak ellenére, hogy a közfelfogás szerint a hipertónia diagnosztikája és kezelése megoldott, 2020-ra egyértelművé vált, hogy számos ponton lehet javítani a hipertónia ellátásának minőségén. Az egyik ilyen terület a felderített esetek számának, a másik pedig a kezelés hatékonyságának növelése.
Az emlőrák nem egységes kórkép, több jól elkülöníthető altípusa van. Közülük különösen rosszindulatúak a HER2-pozitív daganatok, melyek a korai emlőrákos esetek közel egyötödét teszik ki. Az ilyen daganatok gyakran távoli áttéteket okoznak, továbbá a halálozási arányuk is kiemelkedően magas.
Hibás az a kiindulás, hogy a Semmelweis Terv keretében a kapacitásokat módosítják struktúraátalakítás címszó alatt. Az aktív fekvőbeteg-ellátás átalakítása, a hatékonyság növelése csak az ellátandó terület, azaz a régiók lakosságára leosztott finanszírozás alapján lenne megvalósítható.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?