Hogyan és hol keletkezett az élet? Nem tudjuk, olyannyira, hogy egymásnak ellentmondó, de érdekesebbnél érdekesebb elméletek látnak napvilágot, amelyek magyarázni próbálják ezt a rejtélyt.
"Meghatódtam a díj hírének hallatán és elgondolkoztam, minek köszönhető, hogy mindig szerencsém van" - mondta az MTI-nek Rosivall László kutatóorvos, az MTA doktora, a Semmelweis Egyetem ÁOK Kórélettani Intézet igazgatója abból az alkalomból, hogy Széchenyi-díjat vehetett át szerdán a Parlamentben.
Egy friss vizsgálat szerint újév napján több csecsemő hal meg bölcsőhalálban, mint az év bármilyen más napján. Az ok nem ismert – a kutatók arra gyanakodnak, hogy előző éjszaka a szülők túl sok alkoholt fogyasztanak, és ezzel veszélynek teszik ki gyermeküket.
A biológiai tudományok egyik legígéretesebb, legdinamikusabban fejlődő területe a nanomedicina: a nanotechnológia alkalmazása az orvostudományban, ami minőségi ugrást ígér az életfolyamatok megértésében, a betegségek megelőzésében és gyógyításában, az élet meghosszabbításában.
Lehet-e élet a Földön kívül? Utazhatnak-e élőlények a Marsról a bolygónkra véletlenül? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ az asztrobiológia, ami nem új tudományág, inkább egy közös nyelv, amelyet használva a különböző tudományágak képviselői együttműködhetnek.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?