A gyermekhalálozás a felére csökkent az elmúlt 15 évben Magyarországon, azonban még mindig kétszer annyi gyermek hal meg balesetben, mint onkohematológiai okok miatt. Pedig a baleseti halálok fele, az ebből eredő sérülések 80 százaléka megelőzhető lenne.
Lényegében már csak kihirdetésre vár az az egészségügyi szakmai irányelv, amely az ellátók feladatait határozza meg a gyermekek bántalmazásának, elhanyagolásának gyanúja esetén.
Az Országos Gyermek-egészségügyi Intézet (OGYEI) elkészítette új szakmai ajánlását a gyermekbántalmazás és -elhanyagolás megelőzése, felismerése és kezelése érdekében - jelentette be Mészner Zsófia, az OGYEI főigazgatója szerdán egy budapesti konferencián.
a Vaszary Kolos Kórház, Traumatológiai Osztály, a Fővárosi Önkormányzat Péterfy Sándor utcai Kórház-Rendelőintézet és Baleseti Központ, Gyermektraumatológiai Osztály és a Minden Baleseti Sérült Gyermekért Alapítvány közös szervezésében
A balesetek egy éves kor fölött több gyermek és fiatal életét követelik, mint az összes betegség együttvéve. Évente sokezer gyerek sérül meg és közül 250-300 meghal olyan balesetek miatt - mint például a fulladás, forrázás, lezuhanás, mérgezés, félrenyelés, közlekedési- és sportbalesetek - amelyek megeleőzhetőek lennének. A Nemzeti Gyermek- és Ifjúságbiztonsági Akcióterv célja, hogy tíz év alatt, a 0-24 éves korcsoport körében 30 százalékkal csökkentse a véletlen balesetek okozta halálozást.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?