hirdetés
hirdetés
Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 6
#1
Medical Online >> Rovatok >> kitekintő
2023-01-26

Kétszáz éve, 1823. január 26-án halt meg Edward Jenner angol orvos, a himlő elleni védőoltás felfedezője.

#2
Medical Online >> Rovatok >> kitekintő
2021-11-19

Egy vakcinakutató laboratórium dolgozója Pennsylvaniában fekete himlő feliratú fiolákra bukkant egy fagyasztóban takarítás közben.

#3
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2020-09-25

Az általános maszkhasználat úgy tűnik, nemcsak az új fertőzések arányát csökkenti, de növeli azok számát is, akik ha meg is fertőződnek, tünetmentesek maradnak.

#4
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2016-12-13

Egy litvániai templom kriptájában talált gyermekmúmia bőréből a WHO engedélyével rekonstruált variola vírus felborítja eddigi himlőügyi ismereteinket, és számos kérdést vet fel a kórokozó evolúciójával kapcsolatban.

#5
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2014-05-07

Szüksége van-e még az emberiségnek a fekete himlőre? – ezt a vitát eleveníti fel az Origo, abból az alkalomból, hogy a WHO e hó végén dönthet a legálisan őrzött vírusminták megsemmisítéséről.

#6
Medical Tribune III. évf.23. szám
Medical Online
2005-11-01
Az utolsó himlőbeteg „Kóczé Antal cigányprímás a legragyásabb arcú cigány volt Magyarországon, ami pedig nagy szó, mert a cigánygyerekek közül minden második átesik a hólyagos himlő név alatt ismert betegségen, némelyik bele is pusztul” – írja Krúdy Gyula a Régi pesti históriák egyikében. A variola vera más fertőző betegségekhez hasonlóan végigkísérte az emberiség történetét.  A szanszkrit eredetű Ayur-Veda i. e. 1500 körüli himlőről tesz említést Indiában. A betegség pusztításáról szóló első írásos emlékek az i. e. 1122-ből, Kínából származnak. Himlő áldozata lett a több mint 3000 évvel ezelőtt elhunyt V. Ramszesz egyiptomi fáraó is. Európába a hunokkal került be a betegség a 10. században. A történelmi tapasztalatok tanúsága szerint a himlőjárvány akár a megbetegedettek egyharmadának halálát is okozhatja, ezenkívül testi torzulásokkal, meddőséggel, vetéléssel és vaksággal is járhat.   Amerika felfedezésével, az újkor kezdetén az Óvilág megfertőzte himlővel az Újvilágot is (ahonnan viszont megérkezett Európába a szifilisz). Pizarro, az inka birodalmat meghódító spanyolok vezére 1531 körül himlővel fertőzött ruhákat „ajándékozott” a dél-amerikai indiánoknak. Ezt tették az Észak-Amerikában az 1754 és 1767 között vívott brit–francia gyarmati háborúban a britek is: a franciákkal szövetségben álló indiánoknak adtak fertőzött ruhadarabokat. Ilyen értelemben tehát a himlő sem új „találmány” a vegyi fegyverek között.
hirdetés
hirdetés
hirdetés

Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?