hirdetés
hirdetés
Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 5
#1
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2015-06-17

Egy disszociatív pszichoaktív szer, az altatóként is használatos ketamin egyszeri adagja egérkísérletekben hatásosnak bizonyult a stressz negatív következményeinek kivédésében. Érdemes lenne megelőzésképp használni?

#2
Medical Online >> Rovatok >> gyógyítás
2013-10-28

A neuroendokrin tumorok (NET) ritka, rendszerint lassan növekvő daganatok, melyek jellemzője, hogy különféle peptideket és neuroaminokat tárolnak és szekretálnak.

#3
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2011-02-17

Érdekes probléma, hogy miként hat a szociális kapcsolat arra, hogy a testgyakorlás következtében milyen változások zajlanak le bennünk.

#4
Medical Tribune IV. évf.24. szám
Medical Online
2006-12-01
Colorectalis daganatoktól védő, 105AD7-es kóddal jelzett oltóanyagot fejlesztettek ki a University of Nottingham kutatói. A vakcinát 67 beteg kapta meg a daganatot eltávolító mutét előtt vagy után. A páciensek 70 százaléka esetében az immunsejttermelés szignifikánsan fokozódott, és nőtt a hatékony tumorsejtpusztító TNF-alfa protein szintje is, amelynek termelését még egyetlen oltóanyaggal sem sikerült stimulálni. Clinical Cancer Research Mesterséges gyomrot hoztak létre brit tudósok az emberi emésztés folyamatának szimulálására. Az eszköz ellenáll a gyomorsavnak és az emésztőenzimeknek. Valódi ételt „fogyaszt”, utánozza az emésztés során lezajló fizikai és kémiai reakciókat. Az eszköz tervezője szerint az új modell pontosabb és kidolgozottabb a korábbi verzióknál – képes a gyomornak az étel elbontása során keletkezett összehúzódásait is utánozni. Az eszköz iránt az élelmiszeripar is érdeklődik, vele azt kívánják vizsgálni, hogyan szívódik fel egy bizonyos tápanyag egy újfajta élelmiszerből. InforMed A mutét utáni sebfertőzés valószínuségét állapítja meg egy új eszköz a mutétet követő 12. órától, ami lehetővé teszi a gyors beavatkozást. A meticillin- rezisztens Staphylococcus aureus okozta fertőzéseket is kimutatni képes készülék a vörösvértestek színe alapján jelzi, ha a fertőzés miatt nem jut elegendő oxigént tartalmazó vér a sebhez. A novemberben publikált klinikai vizsgálat eredményei szerint szenzitivitása közel 100 százalékos. British Journal of Surgery A stresszes, álmatlan éjszakák károsítják a memóriát és a tanulási képességet. Az alvásdepriváció hippocampusra gyakorolt kedvezőtlen hatásait feltáró Elizabeth Gould professzor munkacsoportja (Princeton University) megállapította, hogy a néhány éjszakás álmatlan forgolódás után jelentősen nő kortikoszteron- szint, ami kísérleti patkányaik egy részének halálához vezetett, az ezt megelőző tünetek zöme azonban embereknél nem alakul ki, így a humán hatásokra korai következtetni. PNAS Megfékezi a TBC-baktériumok szaporodását egy japán kutatók által azonosított új vegyületet, az OPC- 67683. Ezzel megnyílt az út egy olyan gyógyszer felé, amellyel fel lehet venni a harcot az egyre ellenállóbb TBC-törzsek ellen. Az egereken kipróbált hatóanyag a sejtfalat támadja és multidrugrezisztencia esetén is hatásos – állítja Makoto Matsumoto, az Otsuka America Pharmaceutical Inc. (OAPI) mikrobiológiai kutatóintézetének munkatársa. Már folyik a klinikai vizsgálatok előzetes engedélyeztetése. Matsumoto úgy véli, hogy a vegyületet más gyógyszerekkel együtt kell majd alkalmazni a legnagyobb hatékonyság eléréséhez. MTI
#5
Medical Tribune II. évf.23. szám
Medical Online
2004-11-01
A stressz és az agresszió ördögi köre Miért borulnak ki olyan könnyen és miért csillapodnak le nehezen az emberek? A választ ezúttal is a hormonokban kell keresnünk. A hipotalamusz agresszióközpontjának stimulálása fokozott stresszhormon-termeléshez, a fokozott stresszhormon-termelés pedig agresszióhoz vezet – állapították meg magyar (MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet, Budapest) és holland (Gyógyszerkutató Központ, Leiden–Amsterdam) kutatók. Mindez arra utal, hogy a két folyamat között pozitív visszacsatolás áll fenn. Ez az ördögi kör tehát magyarázatul szolgálhat arra, miért alakul ki olyan könnyen agresszív viselkedés, és ha kialakult, miért nehéz megfékezni. A kutatócsoport állatkísérletei során azt vizsgálta, növekszik-e a vérben az agyi agresszióközpont ingerlésével a stresszhormonok szintje, illetve, hogy magasabb stresszhormonszintek mellett agresszívabbak lesznek-e az állatok (Behavioral Neuroscience, 2004. október 3.) A kísérletek során a patkányokban elektromosan stimulálták a középagy érzelmek szabályozásáért felelős területében, a hipotalamuszban található agresszióközpontot. Az eredmény: az állatok vérében az egyébként csak stresszre termelődő kortikoszteron szintje hirtelen nőtt anélkül, hogy az állatokat bármiféle stressznek tették volna ki. A vizsgálat vezetője, Menno Kruk elmondta, hogy a stresszhormonok mozgósítják az energiaraktárakat, és így készítik fel a szervezetet a stresszre adott válaszra, a menekülésre vagy a harcra. Most azonban újabb hatásukra is fény derült: megkönnyítik az agy számára a harcot.
hirdetés
hirdetés
hirdetés

Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?