hirdetés
hirdetés
Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 4
#1
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2016-08-16

Egyre reálisabb lehetőség a géndopping, a sportolókat a riói olimpián egy fajtájával kapcsolatosan már tesztelik is. Egyes vélemények szerint lehetetlen megállítani a terjedését, így jobban járunk, ha engedélyezzük, és szabályozzuk.

#2
Medical Online >> Rovatok >> eü-gazdaság
2014-03-04

Ahogy a drogdílerek mindig a rendőrök előtt járnak, úgy a doppingolás esetében is állandó a macska-egér játék – állítja dr. Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője.

#3
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2012-08-22

A génjeinkben 120 évre van az emberi élet kódolva; ez a fajta tudatosság a géntérkép alapján 2020-ra akár 20 évvel meghosszabbíthatja a ma várható élettartamot – mondja a Szabad Földnek adott interjúban Czeizel Endre genetikus.

#4
Medical Tribune II. évf.16. szám
Medical Online
2004-08-01
A humángenetika tudományos felfedezéseinek eredményei egyre szélesebb körben terjednek el a gyógyításban, és gyakorlati alkalmazásukkal alapvető változások várhatók. A kutatások belátható időn belül a sportorvoslás területén is forradalmat hozhatnak. Dr. Martos Éva, az Országos Sportegészségügyi Intézet főorvosa, a Sportegészségügyi Szakmai Kollégium elnöke szerint azonban, ha a géntechnológia rossz kezekbe kerül, akár életveszélyes fenyegetést is jelenthet az aktív sportolóknak. – Hogyan avatkozhat be a genetika egy versenysportoló életébe? – A sportteljesítmények növelésére különféle tiltott teljesítményfokozó szereket, majd az oxigénszállításban döntő szerepet játszó vörösvértestek számának növelését célzó vérdoppingot alkalmaztak. (Ezekkel lapunk ez évi 6. számában részletesen foglalkoztunk a Mindent az aranyért című írásunkban – a szerk.) Napjainkban azonban egyre több szó esik a géndoppingról, amely minden teljesítményfokozó eljárás közül valószínűleg a legveszélyesebb. A humán genom feltérképezésével lehetőség nyílt arra, hogy a kutatók azonosítsák azokat a génszakaszokat, amelyek felelősek a fizikai teljesítményt meghatározó tényezőkért (izomtömeg, testalkat, izom–zsír arány, természetes EPO-termelés mennyisége stb.). Ennek ismeretében azok külső beavatkozással tetszés szerint változtathatók. Minél több teljesítmény-összetevő gént azonosítanak a kutatók a genomban, annál inkább megoldhatják, hogy „üzenet” formájában, valamilyen vivőanyag (vektor) segítségével megváltoztassák az illető gén természetes működését. A génmanipuláció izomtömeg-növekedésre, nagyobb EPO-termelésre, a lassan, illetve gyorsan működő izmok arányának megváltoztatására, vagyis az adott sportág szempontjából ideálisnak tekinthető test kifejlesztésére ösztönzi a szervezetet. A géndopping legnagyobb veszélye abban rejlik, hogy jelenleg nem ismerjük még sem a folyamat leállítási mechanizmusát, sem negatív hatását. A beavatkozást követően a sportolónak ugyan ideális lesz a testfelépítése és testének működése, ám a pillanatnyi optimális hatás később, esetleg évek múlva a visszájára fordulhat. Bizonyos izomcsoportok például túlfejlődhetnek, mások elsatnyulhatnak.
hirdetés
hirdetés
hirdetés

Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?