hirdetés
2024. április. 23., kedd - Béla.
hirdetés

 

Miért okozhat egyeseknél súlyos, másoknál enyhe tüneteket a Covid?

Kiderült, hogy miért alakulhat ki egyeseknél súlyos Covid, miközben mások könnyebben vészelik át a koronavírus fertőzést, írja az EgészségKalauz.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt arról, hogy a kutatók rájöttek, miért okozhat egyeseknél súlyos tüneteket, másoknál pedig nem.: "A rejtély kulcsai az örökítőanyagunkban megbúvó ősi vírus örökítőanyag törmelékek lehetnek" – idézi a bejegyzést az EgészségKalauz.

A lektorálás előtt álló szakcikkeket ismertető Medrxiv portálon 01. 21-én jelent meg egy tanulmány, amely szerint a SARS-CoV2 vírus serkenti a humán endogén retrovírus-W, azaz HERV-W burokfehérjéjének (ENV-nek) a termelődését vérsejtekben. A HERV-W örökítőanyaga mintegy 63 millió évvel ezelőtt integrálódott akkori ősünk örökítőanyagába, így rajtunk kívül számos majomfajban is fellelhető.

Már korábban is megfigyelték azt, hogy a T-limfocita nevű fehérvérsejtben termelődő HERV-W ENV fehérje mennyisége összefügg a koronavírusos betegek légúti distressz szindrómájának súlyosságával. A mostani felfedezés azt mutatja, hogy a HER-W ENV fehérje termelődését a SARS-CoV2 vírus serkenti, de nem mindenkinél, hanem csak a betegek 20-30%-ánál, vagyis az ő esetükben genetikai hajlam állhat fenn a súlyos Covid-19 kimenetelre.

Az elhunyt Covid-19 betegekből származó szövetminták a tüdőből, a szívből, az agy szaglógumójából és az orrnyálkahártyából HERV-W ENV fehérjét tartalmaztak olyan sejttípusokban, amelyek fontosak a COVID-19 betegség kialakulásában."

(forrás: Egészségkalauz.hu)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink