hirdetés
hirdetés

Dr.Vásárhelyi Barna cikkei

#1
2016-07-19 14:00:00

Az infarktus diagnózisát alátámasztó vagy kizáró laborvizsgálatok végzése nem feltétlenül a sürgősségi osztályok privilégiuma. Egyes felmérések alapján a betegek jelentős része, akár 15%-a – a kifejezett tünetek ellenére – nem a mentőt hívja, hanem háziorvosához fordul.

#2
2015-10-16 12:11:00

Magas glükózszint esetén a szervezetben a különböző molekulákra, fehérjékre cukor rakódik. A glikációnak nevezett folyamat eredményeként megváltozhat a sejtek működése. Ez hosszú távon szövődményekhez vezet.

#3
2014-05-09 08:15:00

A májkárosodás laboratóriumi vizsgálatára általánosan végeznek laboratóriumi vizsgálatokat. Ilyenek a transzamináz (ASAT, ALAT), az alkalikus foszfatáz vagy a gamma-glutamil transzferáz aktivitás mérések, a bilirubinszint-mérés vagy akár a protrombin-idő meghatározás. Ezek a tesztek azonban a májban zajló kötőszövetes átépülést nem jelzik megbízhatóan. (A korábban erre a célra javasolt 1,0-t meghaladó ASAT/ALAT arányt a fibrózison túl számos egyéb klinikai állapot, pl. alkoholizmus és zsírmáj is befolyásolja.) A képalkotó eljárások eredménye sem feltétlenül szenzitív a májfibrózisra. Ennek felismerésére az arany standardot a mai napig a szövettani vizsgálat jelenti.

#4
2014-01-27 05:15:00

A diagnózis felállításához a háziorvosok (is) nagymértékben támaszkodnak a laborvizsgálatok eredményére. Különösen akkor, ha kifejezett fizikális eltéréssel nem járó kórkép gyanúja merül fel egy egyébként jó általános állapotú beteg esetében.

  #5
2007-02-01 00:00:00

Lapunk megjelenésével egy időben, február 1-jén teszi közzé a Clinical Infectious Disease című szakfolyóirat a Columbia Egyetem munkatársainak beszámolóját azokról az esetekről, amelyet a methicillin-rezisztens S. aureus (MRSA) 2000-ben felfedezett, nem kórházi törzse okozott heteroszexuális nemi érintkezés útján. Ez az MRSA terjedésének „jelentős és korábban soha nem tapasztalt”, a szakirodalomban eddig egyedülálló módját jelenti. A közlemény első szerzője, dr. Frank Lowy elsősorban arra hívja fel a figyelmet, hogy tartózkodni kell a szexuális élettől, ha a partner testén nyílt seb található.

MRSA-összeállításunk a 16. oldalon

  #6
2006-10-01 00:00:00
Oszteoporózis Világnap
Könnyebben kiszűrhetők a combnyak- és gerinctörés szempontjából különösen veszélyeztetett, csontritkulásban szenvedő nők egy egyszerű matematikai képlet alkalmazásával. A melbourne- i egyetem radiológusai olyan egyenletet dolgoztak ki, amelynek segítségével 75 százalékos pontossággal megjósolható, hogy eltörik-e egy oszteoporózisban szenvedő nő csontja (Radiology 2006;241:190–196).
 A törés szempontjából pozitív és negatív anamnézisű, 60 évnél idősebb, oszteoporózisos nőbetegek adatainak két évre visszamenő elemzése során úgy találták, hogy a gerinc és a combnyak g/cm2-ben mért csontsűrűsége, a korábbi fraktúrák és az előző évi elesések száma, valamint a testsúly függ össze legszorosabban a csonttörés kockázatával. Ezek a változók szerepelnek az általuk felállított formulában, amely az oszteo-denzitometriai mérésnél némileg árnyaltabb képet ad a csontrendszer sérülékenységéről.
 Írásunk a 20. oldalon
hirdetés
hirdetés
hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.