hirdetés
hirdetés

1Dél-budai Centrumkórház Szent Imre Egyetemi Oktatókórház, Anyagcsere Központ, Budapest 2Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar, Obezitológiai Tanszék, Budapest DR. SIMONYI GÁBOR1,2 cikkei

  #1
2023-09-06 13:53:00

A metabolikus szindróma számos, önmagában is jelentős cardiovascularis kockázati tényező összegsége. Ezek közül a dyslipidaemia és a szénhidrát-anyagcsere különböző zavarai mind hozzájárulhatnak a hypertonia kialakulásához. Metabolikus szindrómában a hypertonia kezelése holisztikus szemléletet igényel, mivel a vérnyomáscsökkentésen túlmenően a kísérő metabolikus rendellenességek rendezése is szükséges, a cardiovascularis rizikó minél szélesebb körű csökkentése miatt.

  #2
2022-08-02 09:32:00

Az elhízás és a túlsúly járványszerű terjedése hazánkat sem kímélte az elmúlt évtizedekben. Legfontosabb lenne a megelőzés, ugyanakkor jelenleg még hatásos, hosszú távú kezelése is gyermekcipőben jár. A terápia alapja az életmód megváltoztatása, amely a mozgásprogramot és a megfelelő diétás előírásokat tartalmazza. Elhízásban gyógyszeres kezelésre is lehetőségünk nyílik, amelyre hazánkban az orlistat, a naltrexon/bupropion fix kombináció és a liraglutid (3,0 mg sc.) áll rendelkezésünkre. Elhízásellenes indikációban ígéretesnek mutatkozik a hazánkban még nem elérhető semaglutid, a fázis III vizsgálatban bizonyított tirzepatid és a fázis Ib vizsgálat eredményei alapján a semaglutid/cagrilintid.

hirdetés
hirdetés
hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.