hirdetés
hirdetés
Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 7
#1
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2018-12-05

Csienkuj He kínai kutató idén november végén jelentette be a hírt, hogy megszülettek az első szerkesztett genommal rendelkező csecsemők, de a világ nem osztozik a kutató lelkesedésében, írja Sándor Judit bioetikus a Qubiton.

#2
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2018-02-21

Első alkalommal rekonstruálták egy halott genomját anélkül, hogy a maradványaiból DNS-t vontak volna ki. A Nature Genetics-ben ismertetett módszerrel történelmi szereplők vagy saját őseink DNS-e is kikövetkeztethető lehet.

#3
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2014-07-17

A Dombóváron a szegények orvosaként ismert Riesz József életét és a helyi zsidóság történetét bemutató emlékházat alakít ki a Dombóvári Magyar-Izraeli Baráti Társaság.

#4
Medical Online >> Rovatok >> gasztroenterológia
2014-07-04

Dr. Lux Balázs csillaghegyi háziorvos-belgyógyásszal és dr. Bálint Levente piliscsabai háziorvos-gasztroenterológussal a háziorvoslás és a gasztroenterológia határterületi kérdéseiről beszélgettünk.

#5
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2013-11-13

Kutatók azt állítja, tudományosan bebizonyították: egy vérvonalhoz tartoznak a magukat Konfuciusz utódainak vallók - de, hogy valóban a filozófus-e a közös ős, azt még nem tudni.

#6
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2008-10-13
Egy York melletti falusi temetőben a sírásók nemrég megzavarták a 89 évvel ezelőtt spanyolnáthában elhunyt Sir Mark Sykes diplomata és képviselő örök nyugalmát. Holttestét azoknak a kutatóknak a kérésére exhumálták, akik azt a vírust akarják azonosítani, amely 1918-19-ben több mint 40 millió ember halálát okozta Európában.
#7
Medical Tribune III. évf.23. szám
Medical Online
2005-11-01
Chris Tyler-Smith vezetésével angol és kínai genetikusok az Y kromoszómák vizsgálatával azonosították a Kínát évszázadokon át uraló mandzsu dinasztia mai rokonait. Szerintük legalább 1,6 millió férfi hordozza a mandzsu Y-kromoszómát. A „The American Journal of Human Genetics” decemberi számában megjelenő tanulmány főbb megállapításait már előzetesen erősen vitatják. Tyler-Smithnek nem ez az első szenzációs bejelentése. Két éve közölt számításai szerint 16 millió férfi hordozza a 12–13. században élt legendás mongol uralkodó, Dzsingisz kán Y kromoszómáját. A leszármazottak száma azért ilyen hatalmas, mert a nagy kán és rokonai, utódai nagyszámú ágyast tartottak. A kutatók szerint ugyanez igaz a mandzsu uralkodók családjára is.   Az 1582-ben meghalt Giocangga unokája, Nurhacsi (1559– 1626) egyesítette a mandzsu törzseket. Nurhacsi fia, Abahaj 1626-tól uralkodott, 1636-ban császárrá kiáltotta ki magát. 1644-ben a mandzsuk elfoglalták Pekinget. Megdöntötték az addig uralkodó Ming-dinasztiát és elkezdődött az utolsó császári dinasztia, a Csing (Qing) 1911-ig tartó uralma. A dinasztiának Abahaj adta a „tiszta” jelentésű nevet. A mandzsu császárok hatalmas erőfeszítéseket tettek, hogy megakadályozzák népük beolvadását a kínaiak (hanok) közé. Igyekeztek gátat vetni a vegyes házasságoknak, hogy a mandzsuk etnikai „tisztasága” megmaradjon. Tyler- Smith az Y kromoszómában az idő múlásával végbement mutációk alapján arra a következtetésre jutott, hogy az „ősapa” mintegy 500 éve élhetett, személyét Giocanggában véli megtalálni.
hirdetés
hirdetés
hirdetés

Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?