hirdetés
2024. április. 16., kedd - Csongor.
hirdetés

Májgyilkos gyógyszerek

Leggyakrabban antibiotikumok, nem szteroid gyulladásgátlók és sztatinok okoznak heveny májelégtelenséget – írja a gyógyszer okozta májkárosodásokat áttekintő cikkében a PharmaOnline.

A gyakoriságáról nincsenek pontos adatok. A sárgaság 2 százalékát, az akut hepatitis szindróma 10 százalékát, a heveny májelégtelenség negyedét gyógyszer okozza. Számos, egyébként kitűnő gyógyszert hepatotoxicitása miatt kellett visszavonni a piacról. Egyre több adat van az alternatív medicina által alkalmazott szerek májkárosító hatásáról is.

A cikk sorraveszi a gyógyszerek okozta különböző típusú májkárosodásokat, megemlítve azt a diagnózist nehezítő tényezőt, hogy miközben az ipari toxinok használata egyre szigorúbb szabályozás alatt áll, számos növényi alkaloida, mycotoxinok, gyógyteák, paramedicinális szerek, roboráló anyagok, recept nélkül beszerezhető gyógyszerek, élvezeti anyagok, teljesítményfokozók és kábítószerek fogyasztása nem ellenőrizhető. Nehezíti a diagnózist az is, hogy néhány esetben a májbetegség tünetei a gyógyszerszedés elhagyása után hetekkel, hónapokkal jelentkeznek (pl. amoxycillin+klavulánsav). Általában a gyógyszer okozta májkárosodás gyakoribb és súlyosabb olyan egyénekben, akiknek már van valamilyen májbetegsége – olvasható a pharmaonline.hu-n.

(forrás: PharmaOnline )
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés