hirdetés
2024. április. 19., péntek - Emma.

Magyar iskolásokat és édesanyákat vizsgál az unió

Tizenhét európai országban indul vizsgálat arról, hogy a környezetben leggyakrabban előforduló szennyező anyagok milyen koncentrációban vannak jelen az "átlagos európai népesség" szervezetében, és azok milyen egészségi kockázatot jelentenek – közölte az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI).

Rudnai Péter, az OKI főosztályvezetője kifejtette: a vizsgálatok a környezetben lévő toxikus nehézfémek közül a higany és a kadmium mellett a műanyagok lágyítására használt ftalátok, valamint a dohányfüst belélegzésekor keletkező kotinin emberi szervezetben való előfordulására terjednek ki. Ha ezen anyagok túl nagy koncentrációban vannak jelen az emberi szervezetben, annak súlyos hatásai lehetnek.

Mint elmondta, a higany idegméreg. A jellemzően ipari anyagokban, sárga festékben, valamint a dohányfüstben megtalálható kadmiumnak mind az ideg-, mind pedig az immunrendszerre széles körű toxikus hatása van. A ftalátok kapcsán elsősorban a hormonrendszerre gyakorolt káros hatást emelte ki, de emellett idegrendszeri, magatartásbeli zavarokat is okozhatnak. A kotinin esetében a dohányfüstre vonatkozó összes káros hatás kimutatható, köztük az allergia, vagy a krónikus légzőszervi betegségek - tette hozzá.

A 17 országban, összesen négyezer ember bevonásával végzendő vizsgálat során iskolás gyermekek és édesanyjuk szervezetében mérik az egyes szennyező anyagok koncentrációját, azok hatását. A lakóhelyük szerint kiválasztottak önkéntes alapon adnak haj- és vizeletmintát, továbbá válaszolnak néhány, környezetükkel és életmódjukkal kapcsolatos kérdésre. 

(forrás: MTI / ÁNTSZ)
hirdetés

Könyveink