hirdetés
2024. április. 25., csütörtök - Márk.

Influenza: az OEK nem monitorozza a halálozást

Az influenza okozta halálozásról országos adatgyűjtést legutóbb a 2009-es influenza világjárvány idején rendelt el az ÁNTSZ.

Az influenzajárvány csúcsán, illetve a járvány levonulásakor számítani kell arra, hogy a súlyos, szövődményes, kórházi ellátást igénylő betegek száma megnő és halálos kimenetelű esetek is előfordulnak. A Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórháztól érkezett tájékoztatás is ezt a tapasztalatot támasztja alá: „A nemzetközi és hazai szinten évek óta egyik legjelentősebb influenzajárvány következtében megemelkedett az influenzaszerű tünetekkel felvett betegek száma. Az esetszám emelkedésével párhuzamosan a szövődmények száma is emelkedett. Az intézményben az idei járvány alatt 3 beteg hunyt el igazoltan influenza A fertőzés következtében.”

Az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) által működtetett influenza figyelőszolgálat az influenzaszerű megbetegedések előfordulását, az influenzavírusok megjelenését és elterjedtségét monitorozza az influenza szezonális időszakában. Az influenza okozta halálozásról országos, egységes heti adatgyűjtést legutóbb a 2009-es influenza világjárvány idején - egy új influenzavírus megjelenésekor –, és az azt követő szezonban rendelt el az ÁNTSZ. Az előző évekre vonatkozóan a Központi Statisztikai Hivatal rendelkezik influenza okozta halálozási adatokkal, amelyek a halottvizsgálati jegyzőkönyvek feldolgozásából származnak. A szezont követően részletes elemzés szükséges annak megállapítására, hogy az idei influenzajárványnak mekkora szerepe lehetett a többlethalálozásban.

Az idei szezonban a megbetegedések döntő többségét az influenza A(H3N2) vírus okozza. A súlyos légúti tünetekkel orvoshoz forduló, különösen a kórházi ellátást igénylő időseknél ezért gondolni kell az influenza megbetegedés lehetőségére. Esetükben javasolt az influenza-specifikus antivirális kezelés még akkor is, ha előzetesen influenza elleni védőoltásban részesültek. A kezelés akkor a leghatékonyabb, ha a tünetek megjelenését követő 48 órán belül megkezdődik.

Az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala, az Országos Epidemiológiai Központ, és a Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház közös tájékoztatását ITT olvashatja.

(forrás: ÁNTSZ)
hirdetés

Könyveink