Az év elején tervezettnél jóval kedvezőbben alakul az E-Alap 2011. év végi egyenlege – az ebből származó források egy részét a kormány az egészségügybe forgatja vissza.
A szaktárca egészségügyért felelős államtitkárságának közleménye szerint
A Semmelweis Tervben meghatározott egészségügyi struktúra-átalakítással a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkársága arra törekszik, hogy 2012-ben a betegút-szervezés a háziorvosok és házi gyermekorvosok szintjén is minél hatékonyabb legyen. Szükség van ugyanis a szakellátást tehermentesítő, befejezett kezelések végzésére képes szektor együttműködésének ösztönzésére. Elengedhetetlen továbbá, hogy az igen nagy migrációnak kitett háziorvosi, házi gyermekorvosi körben is támogassuk a munkaerő itthon tartását.
A nemzetközi gyógyszergyártási nehézségek miatt egyes gyógyszerek esetében az utóbbi időben átmeneti ellátási zavar alakult ki, ami azonban csak a kórházakban használt gyógyszereket érinti. A kormány elkötelezett abban, hogy gyorsan cselekedve, a szükséges szabályozási feltételeket is megteremtve biztosítsa a hazai lakosság folyamatos és biztonságos gyógyszerellátását. Ennek érdekében az Egészségügyért Felelős Államtitkárság létrehozott egy, az átmeneti gyógyszerellátási zavar kezelését koordináló operatív testületet, sürgősséggel elvégezte az idevágó jogszabályok módosítását, kezdeményezte egyes gyógyszerek külföldről történő azonnali beszerzését, amihez a kormány egy most elfogadott kormányhatározat alapján biztosítja a szükséges, 2011. évi többletforrást is.
Hasonlóan indokolt a mentők és betegszállítók megemelkedett üzemanyagköltségének fedezése. A három intézkedésre összesen 4,5 milliárd forintot használhat fel az ágazat.
A megjelent kormányhatározat szerint egyébként több pénzt osztanak szét: a háziorvosok 3,5 milliárdja mellett 150 milliót kap a betegszállítás és orvosi rendelvényű halottszállítás, 500 millió jut gyógyszerre; 350 milliót kap a mentés és további 4,2 milliárd jut az összevont szakellátásra. Átcsoportosítanak 300 milliót – ez az összeg az összevont szakellátási kasszából a gyógyászati segédeszköz kasszába vándorol. Összesen tehát 8,7 milliárdot osztanak ki az ágazatban.