hirdetés
2024. április. 25., csütörtök - Márk.
hirdetés

 

Genetikai vizsgálat igazolta az óizlandi sagák hitelességét

Vikingek leszármazottai lakják a mai Izlandot

Vikingek leszármazottai lakják a mai Izlandot - bizonyosodott be az eddigi legátfogóbb, egyetlen populációra vonatkozó ősi DNS-vizsgálat során.

Kapcsolódó cikkek

Az izlandi deCODE Genetics biotechnológiai cég tudósai 68 ősi csontvázban vizsgálták az anyai ágon öröklődő úgynevezett mitokondriális DNS-t. E kutatás révén megismerhető, hogy milyen változások következtek az elmúlt évezred során az izlandi lakosság génállományában - olvasható a Science Daily című tudományos hírportálon.
A genetikai vizsgálat igazolta az óizlandi sagák hitelességét, ugyanis a mai férfilakosság zöme Skandináviából érkezett, a vikingek leszármazottja. Ami a nőket illeti, az eredeti populáció zöme Skócia és Írország tengerparti részeiről származik, vagyis azokról a területekről, amelyek 1100 évvel ezelőtt, Izland benépesülésének idején rendszeres elszenvedői voltak a vikingek támadásainak.
A kutatás arra is fényt derített, hogy a jelenkori izlandi lakosság génállománya gyorsan változott az elmúlt évezred során. Ennek következtében az eredeti "ősanyák" kevesebb genetikai hasonlatosságot mutatnak a mai izlandi populációval, viszont több rokon vonást mutatnak a kortárs skót, ír és skandináv lakossággal, ahogy az észak-nyugati és dél-nyugati európaiakkal is.
A jelenség az úgynevezett genetikai sodródással (genetic drift) magyarázható. Bármelyik népességben előfordulnak olyan egyének, akiknek az átlagnál több gyermeke születik, s 35 nemzedék múltán a populációban több leszármazottjuk lesz, mint másoknak. Ennek különös jelentősége van egy kis lélekszámú közösség esetében, ahol az eredeti populációhoz képest a népességen belül csökken a genetikai változatosság.
A jelen kutatásban csupán a mitokondriális DNS-t vizsgálták, ám ugyanez a jelenség lehetne megfigyelhető az apáról fiúra "szálló" Y-kromoszóma esetében is.
"Ez a vizsgálat megmutatta, hogyan lehet az ősi DNS segítségével végigkövetni nemcsak egyetlen közösség történetét, hanem arra is alkalmazható, hogy kiderítsük miként rajzottak ki távoli őseink Afrikából, s népesítették be az egész bolygót" - nyilatkozta a kutatással kapcsolatban Kari Stefansson professzor, a deCODE Genetics társalapítója. Mint mondta, ez volt az első eléggé átfogó vizsgálat, amely lehetővé tette statisztikai módszerek alkalmazását ősi DNS vonatkozásában.

MTI

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink