2024. április. 19., péntek - Emma.
hirdetés

Vasárnap óraátállítás!

A nyári időszámítás kezdete 2018. március 25. Hajnali 2 órakor 3 órára kell igazítani az órák mutatóit.

Számos tanulmány sikertelenül próbálkozott meggyőző eredményt elérni a szabályozás előnyeit illetően, negatív hatásokat azonban rendre kimutattak az emberi egészségre nézve, ezért idén februárban állásfoglalásban kezdeményezték az évente kétszer esedékes óraátállítás szükségességének felülvizsgálatát az Európa Parlamentben. Az EP-képviselők ebben felszólították az Európai Bizottságot, hogy végezzen alapos értékelést a nyári időszámításról szóló irányelvről, és szükség esetén tegyen javaslatot annak felülvizsgálatára.

A Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. a nyári időszámítás kapcsán azt közölte, Európában egységesen elfogadott rendszer, amellyel a helyi időt március végétől október végéig egy órával előre állítják az adott időzóna idejéhez képest. A normál, azaz a téli időszámításhoz október utolsó vasárnapjától március utolsó vasárnapjáig térnek vissza.

Egyelőre még marad az óraátállítás, így március 25-én, a nyári időszámításnak megfelelően hajnali kettő órakor 3 órára kell átállítani a vekkereket MTI grafika
Egyelőre még marad az óraátállítás, így március 25-én, a nyári időszámításnak megfelelően hajnali kettő órakor 3 órára kell átállítani a vekkereket MTI grafika

A módszer azon alapul, hogy ha a lakosság szokásos ébrenléti ideje, a reggel hét és este tíz óra közötti időszak minél inkább egybeesik a természetes világosság idejével, annál kevésbé kell világítást használni, azaz villamos energiát lehet megtakarítani.

A hazai villamosenergia-rendszert irányító Mavir szakemberei 1949 óta gyűjtik és elemzik a mindenkori fogyasztási adatokat. A közlemény szerint a napéjegyenlőséghez közeli tavaszi óraállításkor látványosan csökken az esti órák terhelése, mert egy órával később kell felkapcsolni a lámpákat. Az átállítás előtti és utáni időszakot összehasonlítva naponta 1,5-3 százalékos, 2000-4000 megawattóra fogyasztáscsökkenés tapasztalható az átállítás utáni időszakban.

(forrás: MTI, MedicalOnline)
hirdetés

Könyveink