hirdetés
hirdetés
2024. április. 25., csütörtök - Márk.
hirdetés

Tudatmódosító baktériumok az emberi bélflórában

A bélnyálkahártya felszínén többszáz féle baktérium él, amelyek hatással vannak élettani folyamatainkra és egészségünkre. Egy most megjelent tanulmány szerint a bélflórát alkotó baktériumok az agyban zajló kémiai folyamatok egyensúlyát is befolyásolják, így változást okozhatnak kedélyállapotunkban, viselkedésünkben.

Az elmúlt években egyre több kutató tanulmányozta, miként hatnak a bélrendszerben található baktériumok az agyra és a viselkedésre. Eddig leginkább arra összpontosítottak, hogy a kórokozók mérgező anyagok kibocsátásával vagy az immunrendszer serkentése által miként befolyásolják az agyműködést. Bár eddig nem született túl sok eredmény a témában, egy közelmúltban megjelent tanulmány arról számolt be, hogy akár a jótékony hatású baktériumok is képesek megváltoztatni az agy működését és a viselkedést.

A hasznos baktériumok tudatmódosító hatásainak további vizsgálatához a kanadai McMaster Egyetem munkatársai egy igen hasznos baktériumfajt, Lactobacillus rhamnosust tartalmazó folyadékot adtak egereknek. Azért választották éppen ezt a baktériumot, mert a Lactobacillusok általában a probiotikumok (jótékony baktériumokat tartalmazó táplálék-kiegészítők) legfőbb alkotóelemei, könnyen hozzáférhetőek és igen kevés mellékhatásuk ismert.

A kísérlet során azt tapasztalták, hogy a rágcsálóknak adott hasznos baktériumok kifejezetten pozitív hatást gyakoroltak az egerek idegrendszerére. Azok az egyedek, amelyek 6 hétig kaptak Lactobacillus rhamnosust, jóval kevesebb jelét mutatták idegességnek vagy stressznek.

A kutatók szerint a mostani, úttörő jellegü kísérletek egyértelműen arra utalnak, hogy a bélflóra baktériumai hatnak a viselkedésünkre. További kutatások szükségesek annak igazolására, hogy a probiotikumok segíthetnek-e a viselkedési zavarok kezelésében. Ám a kételkedők szerint az ember érzelmeinek összetettsége miatt az emberi szervezetben nem várhatók majd olyan szintű drámai változások a baktérium hatására, mint az egerek esetében.

(forrás: origo)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés