hirdetés
hirdetés
2024. április. 25., csütörtök - Márk.
hirdetés

Sebfertőzések adjuváns terápiája

 A cukorbetegség egyik legjelentősebb szövődménye a diabéteszes láb, illetve az ennek következtében kialakuló fekély. A St. Vincent Nyilatkozatot követő öt évben ugyan 50 százalékkal csökkent az alsó végtagi amputációk száma, de még így is óriási: Németországban például évente 30 ezer embernél kell elvégezni a műtétet. A diabétesz jelentette szisztémás zavar nem csak a régóta ismert következmények – a neuropátia, a túlsúly, a lassú sebgyógyulás – miatt vezet e végső megoldáshoz. Ma viszont már a sejt- és molekuláris szintű eltérések számos részletét is ismerjük, például a növekedési faktorok interakcióinak részleteit.
 A Diabetes Care márciusi számában megjelent tanulmány (2005; 28:454–460) olasz és amerikai szerzői a granulocitakolónia-stimuláló faktor (G-CSF) kedvező hatását elemezték a diabéteszes láb fertőzéseinek kezelésében. Öt véletlen besorolásos, kontrollos tanulmány metaanalízisével azt kívánták tisztázni, hogy az adjuváns terápiaként alkalmazott GCSF gyorsítja-e a sebgyógyulást, lerövidíti-e az antibiotikus kezelést, végül elkerülhetővé teszi-e a műtéti beavatkozást. A parenterális G-CSF-készítményt 3–21 napon át kapták a betegek.

 

A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!

A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
E-mail cím:
Jelszó:
Medical Tribune
a szerző cikkei

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés